Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa tyhmää. Kelan sovitellusta päivärahasta kyse:

Vierailija
10.08.2016 |

Eli saan työmarkkinatukea. Nyt olisi mahdollisuus (15.8 alkaen) tehdä pieni pätkä töitä josta saisin bruttona 300e eli juuri sen suojaosuuden verran. Pitääkö se tulo ilmoittaa Kelaan? Ja jos pitää niin en varmaan saa normaalin aikataulun mukaisesti työmarkkinatukea koska olen ymmärtänyt että Kelan pitää käsitellä se työssäolo jotenkin? Sekava selitys mutta toivottavasti joku ymmärsi :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
10.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jokatapauksessa menee yli suojaosan. Koska olet saanut työttömänä kelan päivärahaa, on maksujakso ollut 4 viikkoa jolloin suojaraja on 279e. 300e on kun maksujakso on kalenterikuukausi.

Vierailija
2/3 |
10.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimitat vaan mahdollisimman pikaisesti Kelalle todistuksen siitä että kuinka paljon olet saanut palkkaa niin ainakaan mitään kohtuuttoman pitkään viivettä ei ole tulossa. kannattaa viedä tuo palkkakuitti ihan henkilökohtaisesti lähimpään Kelan toimistoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
10.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joudunkohan vain pulaan sen työpätkän takia :( Pelkään että joudun odottamaan monta viikkoa päivärahoja ja milläs sen ajan elän... AP