Juoko teillä lapset kahvia?
Minkäikäiset? Meillä poika 8v on tahtonut muutamana aamuna puolikkaan kupin kahvia aamupalan kanssa, olen kahden vaiheilla, annanko aamukahvin tulla pojalle tavaksi vai en..
Kommentit (6)
Maistaa olen antanut lusikalla meidän 3 vuotiaan, mutta juoda en anna kuin vasta paljon myöhemmin. Mitä nyt sanoisin...yläasteella ehkä. Myrkkyähän se kahvi on.
Ehtivät saada mahahaavan myöhemminkin. Joskus ripari-ikäisenä voi " aloittaa" jos haluaa....
Ja turha puolustella " meidän 3-vuotias juo kahvia niin että 3/4 osaa on maitoa" . Niin se lapsi tottuu siihen makuun ja kohta juo jo ihan kahvia.
Mut paskoja vanhempia löytyy...
Antakaa nyt tupakkaakin ja kaljaa -ihan vähän vaan.
Tosin meillä lapset 3&5v.
5v ei juo edes teetä, 3vuotiaan kanssa joskus pidetään teehetki, missä hänellä lämmintä maitoa melkein täys kuppi jonne loraus vain teetä.
Kahvia saavat ruveta juomaan vasta sitten kun ovat lukioikäisiä, eivät jää mistään paitsi vaikka eivät ennen sitä saakaan.
Jotkut juottaa sitä jo pienelle vauvallekin. Nykyaikana onneksi ei ole enää kahvipakkoa. Huono tapahan se on ja riippuvuus.
http: //www. kahvi. net/kahvin_koostumus/index. html
sillai että 1 osa kahvia ja varmaan 5 osaa maitoa :)
mieheni on aloittanut kahvin juonnin jo ala-asteella, eipä tuosta ole näkynyt haittaa olevan.