Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Keskenmeno vuodosta

Panikoija
01.07.2016 |

Mulla todettiin keskeytynyt keskenmeno reilu viisi viikkoa sitten. Lääkkeillä tyhjennettiin. Vuoto kesti reilu kolme viikkoa. Neljän viikon päästä tyhjennyksestä otettiin hcg verestä ja se oli 35. Vuoto loppui tuon reilun kolmen viikon päästä eikä vuotoa tullut yli viikkoon kun taas alkoi ruskea tuhruvuoto ja myös vähän verta ja yksi joku iso palanen jotain joka oli sellainen vaalea pitkänmallinen noin 3cm kokoinen. Tuhruvuoto kestänyt jo 5 päivää. Mikä mahtaa olla? Kuukautisista ei tietoakaan. Mahtaako kaikki nyt olla kunnossa?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

kun keskemenoon joudutaan puuttumaan, kohdun tyhjentyminen varmistetaan verikokeella muutama viikko lääkityksen jälkeen kuten sinulle on tehty. Tästä tiedetään, että raskausmateriaali on poistunut kohdusta. Jos hcg jää koholle, asiaa seurataan verikokein vielä tämän jälkeen.

Kuukautiset voivat keskenmenon jälkeen olla jonkin aikaa epäsäännölliset tai jäädä tulematta. Jos kuukautiset eivät palaa 3kk kuluessa on syytä olla yhteydessä lääkäriin. Epämääräinen tuhruttelu on siis melko tavallista keskenmenon jälkeen ennenkuin kierto taas tasoittuu.

Vaikka haluaisitte yrittää uutta raskautta, odottakaa että sinulle tulevat ensimmäiset kunnon kuukautiset. Käyttäkää tähän asti kondomia. Näin uuden raskauden laskettu aika on helpompi määrittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla