Poliisi varoittaa kiertelevistä rikollisista "remonttireiskoista" eteläsuomessa
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/2698468/Poliisi+varoittaa+EtelaSuomess…
24h
Uutiset
Turun Seutu
Urheilu
TSTV
TS+
Poliisi varoittaa Etelä-Suomessa kiertelevistä rikollisryhmistä
Poliisi varoittaa kansalaisia Etelä-Suomessa liikkuvista valeremontoijista.
LM/Tomi Vuokola
Poliisi varoittaa kansalaisia Etelä-Suomessa liikkuvista valeremontoijista.
Kotimaa | STT | 14:58 | 2
Jaa artikkeli:
Kesä on tuonut ulkomailta Etelä-Suomeen kierteleviä rikollisryhmiä, jotka yrittävät varastaa ihmisiltä esimerkiksi remonttipalvelusten varjolla, kertoo poliisi.
Etelä-Suomen pientaloalueilla on kierrellyt ryhmiä, jotka ovat tarjonneet huomattavan edullisia kodin ja pihan kunnostustöitä. Saatuaan rahat remonttitarvikkeita varten he ovat kadonneet töitä tekemättä tai vaatineet lisää rahaa heti työn aloitettuaan.
Muutamassa tapauksessa kodeista on viety omaisuutta kun remontista on vasta keskusteltu. Tekijät ovat pyytäneet pääsyä vessaan, tutkineet samalla talon ja anastaneet omaisuutta.
Poliisi luonnehtii toimintaa ammattimaiseksi. Poliisin mukaan rikollisuus ei liity kerjäläisiin tai mihinkään yksittäiseen kansanryhmään.
Rikollisryhmien toimintaan kuuluu myös taskuvarkauksia ja asuntomurtoja.
Kommentit (6)
Kumman kaa olisit mieluummin? Remonttireiskan vai "remonttireiskan"?
Siis onko nää niitä "irish travellers"-tyyppejä? Samaa kastia, joka muutama vuosi sitten "pyydysti" Tampereen sorsapuistosta jotain ankkoja?
Nää travellerit olivat Ruotsissa pistäneet leirin maajussin pihalle.
Monta autoa, ym.
Lisäksi menivät sen isännän kämpille sisään kielloista huolimatta.
Käyttäytyneet kuin eläimet.
Poliisi ei tullut auttamaan häädössä kuin joskus päivien päästä.
Tapahtui tänä keväänä.
Kuinkahan monella miljoonalla Suomea on kupattu Schengenin käyttöönoton jälkeen? Riittääkö 100 miljoonaa? Varastetaan kaikki mikä irti lähtee ja me kaikki vakuutusten maksajat kustannetaan tää.
Noita on nyt tosiaan paljon liikkeellä. Meillä käy lähes päivittäin kaikenkarvasta remonttireiskaa.
Asia ei ole uusi. Näitä on ollut liikkeellä ja näistä on varoiteltu jo vuosien ajan. Mutta ei se kaikkiin tehoa, sillä kun suomalaiselle lupaa jotakin halvalla, häneltä voi mennä järki ja tolkku. Myhäilee tyytyväisenä, että eipäs päässyt suomalainen firma rahastamaan ja vetämään välistä.