Rakkaudessa ja parisuhteessa sielu on pinnallisia asioita tärkeämpi.
Ihan sama, vaikka toinen olisi upporikas ja toinen rutiköyhä. Rakkaus räjähtää esiin missä tahtoo. Muulla ei ole väliä. Jos suhde kaatuu johonkin yhdentekevään pinnalliseen asiaan kuten omaisuus, silloin kyse ei ole aidosta rakkaudesta.
"Rakkaus toisiin ilmenee valitettavan usein rakkauden irvikuvana, sillä ihmiset ihastuvat ja rakastuvat toisiin egon tasolla. Toisessa nähdään pintapuoliset piirteet ja asiat kuten ulkonäkö, ammatti, omaisuus, sosiaaliset suhteet, meriitit jne. Emme kykene näkemään ja kokemaan toista ihmistä kokonaisena, sieluna, vaan pelkkänä esineenä."
http://www.kuudesaisti.net/henkinen-polku-kategoria/paasta-irti-rakkaud…
Kommentit (3)
Olen samaa mieltä, mutta valitettavavsti useimmille nykyihmisille tuollainen on täyttä hepreaa. Useimmat eivät edes usko mihinkään egon tasoa syvempään tasoon, heille ihmiset ovat vain ruumiin ja mielen ominaisuuksien kokoelma, eikä mitään sielua olekaan.
Lompakon henki.