Jokainen kätilö voi todistaa, että 20-vuotiaan kroppa ei ole tarpeeksi kehittynyt raskauteen ja synnytykseen.
Lantio ei välttämättä ole tarpeeksi leveä, rinnat tarpeeksi kehittyneet ja komplikaatioiden riski on teiniäideillä kohonnut.
Kommentit (13)
Voi reppana, miksi jauhat aina tästä?
Se on nimenomaan toisin päin. Kysy keneltä tahansa kätilöltä tai synnytyslääkäriltä.
Nuorilla äideillä on kaikkein helpoimmat ja nopeimmat synnytykset. Heillä lantion luut joustaa vielä, koska luissa on kollageenia enemmän.
🇺🇦🇮🇱
Kaffepulla kirjoitti:
Voi reppana, miksi jauhat aina tästä?
Se on nimenomaan toisin päin. Kysy keneltä tahansa kätilöltä tai synnytyslääkäriltä.
Nuorilla äideillä on kaikkein helpoimmat ja nopeimmat synnytykset. Heillä lantion luut joustaa vielä, koska luissa on kollageenia enemmän.
Totta turiset! Minäkin 36- vuotiaana synnytin muutaman tunnin yhteensä. Ponnistus kesti viisi minuuttia. Kuinkahan kauan olisi mennyt 20- vuotiaana?
Sanoo katkeroitunut nainen, joka on keski-iässä eikä ole vieläkään saanut omaa lasta?
Nainen parhaassa iässä.
T :palstakätilö
Joku taitaa olla vissiin hieman katkera :D eikö äijäs pane sua paksuksi? Noo ehkä mä ymmärrän sun miestäs paremmin, hyvä niin ettei panekkaan.
Höpö höpö. Kakskymppinen on just hyvässä iässä synnyttämään. Puhutaa 15-vuotiaista ja sitä nuoremmista, joilla lantio ei välttämättä ole vielä tarpeeksi kehittynyt raskauteen ja synnytykseen.
Kätilö
Ikis on palannut joukkoomme.
Miksi hän ei rekisteröidy ja käytä nimimerkkiään, kun me kuitenkin tunnistamme hänet?
Höpö höpö. Olen saanut esikoiseni 21 vuotiaana. Muistan vieläkin kun lääkäri kiersi osastoa kandien kanssa ja kävivät läpi synnytyksen kulun. Sanoi että hyvä esimerkki siitä miksi lapsia kannattaa tehdä nuorena
On myös aika selvää mitä jokainen psykiatri voisi todistaa sinusta.