Kuinka paljon mielestäsi kotiäidin " kuuluisi" olla kesällä lasten kanssa pihalla
Montako tuntia per päivä? Monessako eri otteessa?
Kommentit (36)
kiskasta jätskit.
Parhaiten, hauskiten ja helpoiten tämä menee näin.
Lasten ohjelmien aikaan laitan ruuan, sit lapset kylpyyn ja kohta jo nukkumaan,
Näin siis meillä.
Tosiasiassa ollaan ulkona paljon enemmän kesällä, talvella nuo ajat.
Ja siis sään mukaan.
ehkä jopa kerrallaan 3-4 tuntia, jos se vain muuten sopii. Tietty riippuu lasten iästä ja siitä, missä asuu ja miten helposti ulkoilun voi järkätä. Ok-talon pihalle pääsee helpommin kuin kaupungilla puistoon.
Miksi tuhlaa jos on mahdollisuus, sillä Suomen kesä on niin lyhyt ja ihanainen. Btw ollaan sateellakin paljon ulkona. 4 alle 6-vuotiasta.
En aseta mitääm rajoja miten jokaisen kotiäidin pitäis toimia, mut ehkä ärsyy tutuntuttu jolla 4v lapsi ja on kotona ja ulkoilevat tosi vähän kesäisin, aina yleensä sisällä.
Ruuat laitetaan pihkeittiössä. Päikkärit nukutaan koivun katveessa.
Joskus ollaan käytännössä koko päivä ulkona, joskus mennään ulos vasta illansuussa, ja päivällä vaikka käydään shoppailemassa tms.
Mä haluan ehtiä tehdä lomalla paljon muutakin, kuten käydä salilla, shoppailemassa, tavata ystäviä ja käydä heidän kanssaan syömässä yms.
Jos asuisimme omakotitalossa niin ulkoilu olis osa kotonaoloa kun voisi rampata ovissa miten lystää ja oleskella pihalla.
Käymme aamupäivällä 9-11 välillä ulkoilemassa, esim. lähirannalla jossa on silloin vielä hiljaista ja puolivarjoisaa. Sitten tullaan kotiin, syödään ja kuopus menee unille. Iltapäivällä välipalan jälkeen voidaan lähteä ulos uudestaan, leikkikentällä on silloin varjoisaa. Olemme aika herkkiä auringolle ja muutenkin pyrin välttämään tuota 11-15 välin suurinta UV-säteilyaikaa.
Luepas aloituksen otsikko uudelleen.
Vierailija:
Mä haluan ehtiä tehdä lomalla paljon muutakin, kuten käydä salilla, shoppailemassa, tavata ystäviä ja käydä heidän kanssaan syömässä yms.
Olen kuitenkin lähes 3 kuukautta kotona lapseni kanssa.
t: 10
Vierailija:
Mä haluan ehtiä tehdä lomalla paljon muutakin, kuten käydä salilla, shoppailemassa, tavata ystäviä ja käydä heidän kanssaan syömässä yms.
Ja ne, jotka haluaa, ei ehdi ulkoilla koko ajan.
Erittäin yksinkertaista päätellä ihan itse, omilla aivoilla.
Meillä ollaan ulkona ihan koko päivä, kello 12 - 15:n aikana levähdystauko sisällä ja pihalla leikitään vähän varjopaikkojen mukaan.
Vai kulkeeko lapsi aina mukana?
Vierailija:
Olen kuitenkin lähes 3 kuukautta kotona lapseni kanssa.t: 10
ts. eikö heillä ole muuta elämää kuin lapset?
ihmettelevä 10
Vierailija:
muutenkin pyrin välttämään tuota 11-15 välin suurinta UV-säteilyaikaa.
Jos ehditään (en tosiaan herätä lapsia...) ulos aamupäivällä ennen puoli kymmentä, mennään ulos mutta tullaan viimeistään klo 12 sisälle, juuri auringon takia.
Iltapäivällä taas aikaisintaan klo 15/16 jälkeen ulos. Usein mennään vasta viiden kuuden jälkeen.
Asutaan myös kerrostalossa, keskustassa, talossa ei ole omaa pihaa.
salilla tietty lapsiparkissa, mutta shoppailemassa ja syömässä ilman muuta mukana
10
eikä olla enää iltapäivällä viitsitty mennä ulos, kun on niin kuuma. Harvemmin tulee muutenkaan kaksi kertaa päivässä ulkoiltua. Lapsi vajaa 2 v.
En ole " naimisissa" lasten kanssa ja joudu raijailemaan kuntosalille parkkiin. Mies on lasten kanssa, kun minä teen muuta.
Me esimerkiksi olemme tänään ulkoilleet muutaman tunnin. Nyt lapset on päiväunilla, kun he herää niin mummo tulee heidän seurakseen, kun äiti lähtee keskustaan tapaamaan ystäviään, ottaa ehkä muutaman siiderinkin terassilla (hui). Mieheni on tämän viikon työmatkalla.
Suunnilleen joka toinen päivä ei tehdä mitään muuta kuin ollaan kotona ja ulkoillaan tässä lähistöllä, ja joka toinen päivä taas mennään keskustaan, ravintolaan tms joko lasten kanssa tai ilman. Kaikki omat harrastukseni ovatkin kesän tauolla (kielten opiskelu ja aerobic), kuten lastenkin harrastukset, mutta joka ikinen päivä teen jotain myös ihan yksinkin. Käyn vaikka lenkillä juosten tai pyöräillen illalla lasten jo nukkuessa.
Itse muuten tunnut olevan 24/7 lapsesi kanssa? Kun hän tulee mukaan ravintolaan, shoppailemaan, jne. Miten se shoppailemassa ja ravintolassa käyminen lapsen kanssa on muka enemmän elämää kuin se, että menee lasten kanssa uimarannalle, puistoon piknikille, maauimalaan tms, jossa sekä äidillä että lapsilla on hauskaa?
Vierailija:
ts. eikö heillä ole muuta elämää kuin lapset?ihmettelevä 10
minä olen nyt tällä viikolla ollut aamupäivällä n 3h ja illan edellä sitten vielä 1-3h
elikkäs klo 12-15 ulkona ja sitten klo 17/18-19/20 ulkona/kauppareissulla
välissä käydään siis kotona syömässä ja lepäilemässä