Kuinka pian kuntosaliharjoittelun tulokset alkavat näkyä kropasta? :)
Jos käy alkuun vaikka kaksi kertaa viikossa salilla :)
Kommentit (7)
Oikeastaan kirjauduin salille huhtikuussa, mutta se meni sairastellessa ym.
Nyt toukokuussa on homma päässyt kunnolla vauhtiin. Käyn kaksi kertaa viikossa :)
Kirosin eilen vaa' alla käydessäni painon nousseen kaksi kiloa. Sitten muistin kaivaa mittanauhan esiin, ja johan mieli parani - n. kolmessa viikossa vyötäröltä kadonnut 4cm :)
Ruokatapoihini en ole koskenut. Olen niihin nykyiseltään varsin tyytyväinen.
Jostain syystä salilla käymisen myötä makeanhimo on vähentynyt?!
jos ei ole harrastanut mitään liikuntaa ja alkaa käymään kuntosalilla, niin tuloksia näkyy aika pian, ottaen huomioon että treeni on tehokasta eikä mitään jalan heilutusta ja " pienillä painoilla paljon toistoja ettei vaan lihakset kasva liian isoiksi" sarjoja. Sehän on aika yleinen luulo että kasvaa isot lihakset kun käy lukemassa kuntosalilla lehteä.
Suosittelisin 3krt viikossa kunnollisen ohjaajan tekemän ohjelman suorittamista, kiinnitä ruokailuun huomiota, muista syödä proteiineja niin lihakset saavat kasvuainesta. Tehokkaita treenejä, ja muista lisätä painoja rohkeasti!!
Mulla esim. rintaprässi-laitteessa on painoja 15kg ja toistoja 2 x 15. Tänään lisäsin 5kg lisää, koska 15kg tuntui menevän liian helposti.
Olisiko pitänyt lisätä sittenkin toistoja?
Muussa tapauksessa lapsia ei varmaan saa edes ottaa mukaan?
www pakkotoisto com. Sieltä punttimimmit.
Ylipitkien sarjojen tekemisessä ei ole järkeä, vaan sitten kun 12 tai 10 menee puhtaasti läpi, laitetaan lisää painoja.
Jos tekee raskasta treeniä ja on entisestään löllöä, josta muokata, on tulokset nopeammin nähtävissä kuin jos tekee pitkiä ja keveitä sarjoja ja on ihan laiha tikku aloittaessaan. Ekassa tapauksessa kuukauden-puolentoista jälkeen alkaa jo huomata silmälläkin ainakin silloin, kun käy kolmesti viikossa.
Ja joka tapauksessa salilla kannattaa käydä, sillä oma olo tuntuu paljon paremmalta, kun treenaa. Kaunistuva ulkomuoto on sitten ylimäärinen plussa :)