Käykö MIKÄÄN huvipuisto tms. vielä 1-vuotiaalle?
Tyttö täyttää heinäkuussa vuoden ja olisi kiva ilahduttaa häntä jollain huvipuistolla tms. Tietenkin jo ihmisten katselu esim. Lintsillä voi olla hänestä tosi kivaa.
Tyttö on kiinnostunut muumeista, mutta lienee vielä turhan varhaista mennä tänä kesänä Muumimaailmaan?
Ehkä omalla leikkikentällä on tarpeeksi puuhaa...
Asutaan Espoossa.
Kommentit (14)
Tarkoitus vain sanoa, että Muumimaareissu on rahanhukkaa vielä tuossa iässä.
me käytiin vajaa vuoden ikäisen kanssa lintsillä, olikohan sen rannekkeen nimi vauvahupi. aikuisen kanssa pääsee aika moneen, ehkä n. 6-10 laitteeseen.
joku muumimaailma voisi olla myös kiva idea.
lapset pitävät myös eläimistä, joten ähtärin eläinpuisto, korkeasaari tai kotieläinpihat erilaiset vois olla kivoja vierailukohteita.
Meidän poika oli vajaa vuoden viime kesänä ja hän kulki oikein iloisena mukana mm. Linnanmäellä (paljon laitteita ihan pienimmillekin - saatiiin aikaa kulumaan jo pelkästään laitteissa noin kolme tuntia). Muumimaailma on NIIN kaunis paikka ja pienetkin tykkäävät hahmoista, jotka kiertelevät saarella ja esittävät pieniä näytelmiä.
Jos Espoossa asutte, niin Lintsille vaan. Me ollaan oltu vauvasta asti meidän lasten kanssa siellä ja vauvalle on siellä monia laitteita, joissa ainakin meidän pojat tykkäsivät olla ja vieläkin tykkäävät, vaikka jo isompia ovat.
lintsillä käytiin monesti vaan kattelemassa hulinaa, ja poika viihty hyvin katsellen niitä kaikkia värejä kuunnellen ääniä. sai syödä vohvelia tms herkkua. mustakin oli ihan mukava vaan kävellä ja kattella ja syödä hattaraa varsinki kun sisään pääsi ilmaseksi. korkeasaaressa jaksoi poika myös kivasti katsella eläimiä, kovasti ainakin kameli nauratti :)
Nuo muumimaailmat ja muut on kalliita ja yks vuotias tuskin muistaa käynnistä muutaman vuoden päästä mitään!! Voi olla että isot hahmot jopa pelottaa. Eli ei mitään isoa. Puhallettava allas pihalle kauniina kesäpäivänä ja ai että on hauskaa!!!!!!!!!
..mutta sekin ehkä 1,5-vuotiaasta ylöspäin
Joo, lampaat voisi olla kova sana. Eikö niitä ole kesällä Seurasaaressakin? Siellä on myös oravia, hitti yksivuotiaalle!
mukana 7v kummilapsi sekä omat 11kk ja 2v. Näkemistä ja tekemistä riitti kaikille, enemmänkin mitä päivän aikana kerettiin läpi käydä. Pienille oli rauhallisempia junia, elntokoneita ym sekä leikkikenttiä ja näkemistä ja ihmettelemistä ihan riittämiin. Erityisplussana hieno " hoitohuone" joka mm tarjosi vaipat ilmaiseksi.
Korkeasaaressakin kiinnostavimmat eläimet olivat lokit ja varikset... Linnanmäellä oli niin paljon ihmisiä, että lapsi ei siellä tykännyt olla kun ei nähnyt mitään missään ihmisjoukon keskellä. Vasta noin 2-3-vuotiaat tajuaa jostain jotain...
Reissu meni itkiessä, ressu pelkäsi isoja muumeja.
Tuonikäiselle riittää elämykseksi matka leikkipuistoon. Siellä sentään yksivuotiaan voi antaa rauhassa taapertaa ja juoksennella, Lintsillä yms täytyy istuttaa rattaissa tai pitää kädestä kiinni.
ja Linnamäeltä saa hyviä kermahillovohveleita
ja Korkeasaarikin sopii pienelle:)
mutta ihan yhtä hauskaa sillä on kun menette retkelle johonkin leikkipuistoon, jossa ette ole ennen käyneet. Ostoskeskuksessakin on katseltavaa: värejä, valoja, ihmisiä.
Meidän 1-vuotias ei kyllä viihtyisi missään Lintsillä tms kauan, kun ei pääsisi juoksentelemaan. Puuhamaassa menisi herne nenuun, kun muut pääsee kiipeämään ties minne ja ajamaan autoilla jne, mutta hän ei koska on pienempi. Hän jää siis kotiin, kun menemme 3,5-vuotiaan esikoisen kanssa Puuhamaahan, Muumimaailmaan ja Linnanmäelle. Ensi kesänä otetaan mukaan, kun ikää ja taitoja on jo enemmän.
valikoimat laitteita myös pienille ja lisäksi ilmainen valtavan kokoinen kiipeilyhökötys. Aikuinen pääsee lastenrannekkeella mukana lapsen kanssa laitteisiin (siis ilman erillisiä lippuja)
Menkää Korkeasaareen - eläimet kiinnostavat varmasti 1-vuotiasta.