Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laihdutukseni tyssäsi melkein vuodeksi

Vierailija
11.05.2016 |

Laihduin ensin 13kg kuuden kuukauden aikana, sitten tuli kesä, ja sen jälkeen olen laihtunut vain 3kg ja kohta vuosi on mennyt. Olen syönyt mitä haluan ja paino on pysytellyt samassa pienin heilahteluin. Motivaatio laihduttamiseen katosi, mutta luojan kiitos en ole lihonut takaisin. Välillä olen yrittänyt syödä kevyesti, mutta sitten joku tuo kakkua kahvihuoneeseen tai joku pyytää ravintolaillalliselle tai kaupassa on sipsit tarjouksessa.

Nyt yritän taas uudestaan. Olen nyt taulukon mukaan juuri ja juuri normaalipainoinen, mutta kaikki läski on vatsassa mikä saa minut näyttämään silti isolta enkä tunne olevani normaalipainossa. 7kg vielä niin olisin ehkä hoikka mutta en tiedä pääsenkö siihen. Olen aina ollut ylipainoinen.

Kunhan halusin kirjoittaa, koska kirjoitin tänne joskus kun aloitin tätä laihdutusta ensimmäistä kertaa. Täytyy luoda samanlaiset olosuhteet, niin saatan onnistua. Tsemppiä kaikille painon kanssa kamppaileville.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla vähän sama tilanne, paino oli jämähtänyt. Mutta n. kuukausi sitten otin itseäni niskasta kiinni, päätin että kesäkuuhun asti mennään aika askeettisella (mutta terveellisellä!) ruokavaliolla. Kaaliruokia kuluu nyt paljon :) On auttanut, vyötärö on kaventunut kuukaudessa jo jonkin verran. Vielä kolmisen viikkoa mennään näin ja sitten puntaroin itseni taas. Eiköhän se vaaka sitten näytä vähemmän. Vielä n. 5 kg pitäisi laihtua sinne normaalipainoon.

Vierailija
2/3 |
11.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta sullahan on hyvä tilanne, kun paino on pysynyt suunnilleen samassa noinkin kauan. Monilla tulee laihdutetut kilot takaisin korkojen kera. Painonhallinta on vaikeampaa kuin varsinainen laihduttaminen. Mulla on myös laihdutus meneillään, ja nyt on ollut jo jonkin aikaa motivaatio hukassa. Paino on varmaan noussutkin vähän, mutta en ole viitsinyt käydä vaa'alla. Jotenkin vaikea päästä taas siihen laihdutusmoodiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä, siihen on vaikeeta päästä! Sit kun se onnistuu niin kaikki sujuu ja on hyvä fiilis, mutta kun se alku on aina hankala. Mutta kyllä me onnistutaan!

Kesällä on helpompaa kun ei halua syödä kauheen rasvaista ruokaa suuria määriä ja vettä tulee juotua enemmän. Tähtään siis joulukuntoon 2016.

Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kolme