HS: oikeuden huoltajuuspäätökset eivät suosikaan äitejä yksiselitteisesti sukupuolen perusteella
"Kääriäisen mukaan jotkut isät ovat arvostelleet olosuhdeselvityksiä ja niitä tekeviä naispuolisia sosiaalityöntekijöitä puolueellisuudesta.
”Olin hämmästynyt siitä, kuinka myötämielisesti isistä kirjoitettiin olosuhdeselvityksissä. En tunnistanut lainkaan sitä, että isiä olisi ymmärretty väärin tai kohdeltu kaltoin, pikemminkin päinvastoin”, hän sanoo."
Että in your face kaikki miesasiamiehet!
http://www.hs.fi/kotimaa/a1462769141969?jako=6d57509c229ae6c929760b5d34…;
Kommentit (2)
Ei siis hätää miesasiamiehet, voitte jatkossakin jättää lapset äidin huollettaviksi ja luottaa siihen, että eron jälkeen saatte kuitenkin yhteishuoltajuuden. Myöskään pahoinpitelyt tai huumetuomiot eivät estä huoltajuuden saamista.
Esimerkiksi eräässä tapauksessa äiti toi esille, ettei isä ole ollut kiinnostunut lapsen terveydentilasta eikä tämän päivähoidosta.
Olosuhdeselvityksen tekijät kuitenkin kirjoittivat, ettei isä ole toisaalta myöskään estänyt äitiä toimimasta parhaaksi katsomallaan tavalla.
”Isä siis nähdään joviaalina tyyppinä ja hänen passiivinen toimintansa selitetään myönteisenä – äidille tilaa antavana”, Kääriäinen kuvailee.
Eli vaikka isä olisi tyyppi, joka ei vie lasta lääkäriin tai päiväkotiin tms. toimisi vastuuttomasti, se ei vielä kaikille tuomareille ole signaali siitä, että yhteishuoltajuutta ei pitäisi myöntää.