Alkoo uhkaa liikkeiden sulkemisilla, jos heidän monopolia uhataan edes vähän.
Kommunistit ovat ottaneet kovat aseet käyttöön, kun oma valta uhkaa murentua.
http://www.hs.fi/talous/a1462365369049
Kommentit (38)
Siinähän sulkevat, ihan vapaasti.
T. absolutisti
Melkoinen uhkaus. Alko siis sulkee myymälänsä, jos viinat vapautuvat ruokakauppoihin?
Aivan samantekevää, sillä ketä kiinnostaa nykyään Alkon palvelut? Olen jo vuosia hakenut kaikki väkevät Virosta ja vältän viimeiseen asti astumasta jalallani kyseiseen riistoputiikkiin, elleivät laske hintojaan kilpailukykyisiksi.
Ostaako kukaan nelosolutta muutenkaan nykyisin mistään muualta kuin laivalta tai Virosta? Alkossahan se maksaa ihan älyttömästi.
Artikkelin kirjoittaja vain summailee kaikenlaisia näkemyksiä, mutta johdonmukaisuus puuttuu. En siis yhtään ihmettele, että ap vaahtoaa kommunisteista, joista tekstissä ei mainita sanaakaan.
Alkon myyjät ovat herranterttuja jotka vuosikymmenien ajan ovat saaneet nauttia työtehtäviinsä suhteutettuna erittäin hyvistä ansioista lakkouhkaa käyttämällä.
Sori, ei enää irtoa myötätuntoa.
Alkon palvelut eivät kiinnosta itseäni ollenkaan. Kyseessä on muinaisjäännös, joka joutaa lakkautettavaksi koko firma. Kaikki alkoholit oluista väkeviin viinoihin voi mielestäni siirtää ihan normaaleihin ruokakauppoihin, eikä Alkoa tarvita tässä yhtälössä yhtään mihinkään.
Alkolla ei ole minkäänlaista asemaa Suomessa enää ehkä Pohjois-Suomea lukuunottamatta, josta on pitkä matka Tallinnan lautalle. Kukaan täysissä järjissään oleva ihminen ei käytä Alkon palveluita. Voitaisiin järjestää sellainen kampanja, jossa Alkojen eteen jalkautuisi ihmisiä, jotka liimaisivat sieltä ulos tulevien ihmisten selkään tarroja, joissa lukee "TYHMÄ".
Joskus harvoin kun tarvitsee hankkia viinaksia niin käyn Tallinnassa, Alkolla ei ole mitään merkitystä minulle tänä päivänä.
Kaikki alkoholi ruokakauppaan välittömästi.
Yks kaks kaikki mystiikka ja kielletyn hedelmän makua sen ympäriltä häviää ja siitä tulee viisasten juoma kuten muuallakin.
Vähän off topic mutta alkoholin lisäksi saisi olla miedompia vaihtoehtoja. Juomilla on täysi monopoli ainoana laillisena päihteenä.
Kiinni sitten vaan, ei mua haittaisi, parempi vaan sulkeakin jos alkavat kukkoilla.
Virosta ollaan täydennetty viini- ja viinavarastoa, joten ei tarvitse lähteä kaukaa hakemaan jos tarvitsee sen punaviinipullon pihvin kaveriksi.
Viina ei ehdi pilaantua varmasti kenenkään kotona.
Vierailija kirjoitti:
Taas kommarit pelottelevat pikkupaikkakunnilla asuvia, että palvelut katoaa näiden päätösten myötä. Totuus on, että maalta katoaa palvelut tehdään mitä tahansa.
Alkohan on tainnut huomattavasti supistaa aukiolojaan jo pienemmillä paikkakunnilla. Jutussa puhutaan kuin jokainen alko olisi avoinna 9-20, ja lupaillaan lisätuntia...
Vierailija kirjoitti:
Vähän off topic mutta alkoholin lisäksi saisi olla miedompia vaihtoehtoja. Juomilla on täysi monopoli ainoana laillisena päihteenä.
Kieltolaki on kyllä täysin järjetön ihan senkin takia, että alkoholi on jotakuinkin ainoa huume jossa on perkeleesti kaloreita. Muissa huumeissa ei ole kaloreita lainkaan tai sitten niitä on ihan mitättömän pieni määrä.
Länsimaalaisten ylipaino-ongelma paranisi huomattavasti, jos ihmisiä ei yrittäisi pakottaa päihtymään ainoastaan tuolla kaloripommilla.
Siinähän uhkailee, huomaa että homma on lähtenyt ihan lapasesta kun ei pärjää kilpailutilanteessa. On jo aika herätä nykyaikaan ja avata kilpailu, onhan rajatkin jo apposen auki, mutta valtion suojatyöt senkin pysyy.
en jaksanut lukea kunnolla pitkän puoleista artikkelia, mutta loppupuolella saisi luki että pienenpien paikkakuntien alkoja joututtaisiin sulkemaan, jos mietommat juomat vapautuu. tuo ei välttämättä ole tarpeen. voitaisiin tehtä niin, että pienenpien paikkakuntien alkosta karsittaisiin miedot juomat pois, siirryttäisiin pienenpiin tiloihin joissa olisi pienenpi vuokra ja sopeutettaisiin henkilökunnan määrä muuttuneeseen tilanteeseen. myynnissä voisi olla viinan lisäksi joitain bulkkiviinejä. mitään kalliinpia viinejä ei sitten tarvitsisi olla, kun ei olisi kysyntää. eiköhän viinan ostajia olisi sen verran, että pystyttäisiin kattamaan menot.
Lapsellista kiukuttelua ja uhittelua. Nelosoluita mieluummin näkisin itse ruokakaupoissa viinit.
Taas kommarit pelottelevat pikkupaikkakunnilla asuvia, että palvelut katoaa näiden päätösten myötä. Totuus on, että maalta katoaa palvelut tehdään mitä tahansa.