Milloin tunsit itsesi ensimmäistä kertaa vanhaksi?
Kommentit (60)
Sain pian 60-vuotispäiväni jälkeen kutsun jonkun tavaratalon "senioripäivään".
Olen aktiivisesti työelämässä, kiireinen työlleni kaikkeni antava ihminen, joka toivon voivani jatkaa uraani seitsemänkymppiseksi. Vapaa-aika täyttyy monenlaisista harrastuksista, kulttuurista, matkailusta jne. En ollut ehtinyt tajuta olevani vanha, joten tuo muistutus tuli kyllä märkänä rättinä päin naamaa.
Mutta nyt kun mietin, toki varmaan vaikutan vanhukselta kymmeniä vuosia nuorempien silmissä. Asiaa ei vain itse ymmärrä; sen tulette huomaamaan, kun itse pääsette tähän ikään. :)
Täytin juuri 45, enkä ole vielä tuntenut. Sen takia harmittaakin, että peilikuva kuitenkin selkeästi vanhenee.
33-vuotiaana kirjastossa etsiessäni uusia romaaneja luettavakseni, lisäkseni kirjoja oli samassa hyllyrivissä selailemassa kaksi kuusikymppistä mummoa. 😳
En ole vielä tuntenut itseäni vanhaksi, olen 47 v. Ihan sama tytönhupakko olen kuin 30 v sitten...jaa no oon minä vähän viisastunut sentään ;). Minusta vanhuus on mielentila, ei ikävuodet. Tietysti peilikuva näyttää, että vuosia on kertynyt jo.
21-vuotiaana. Olin joutunut olemaan pois opinnoista puolisen vuotta ja kun palasin alemman vuosikurssin luennoille, tunsin itseni ikälopuksi.
Nyt olen 54-vuotias.
Kun aloitin uudet opinnot 24-vuotiaana ja muut olivat suoraan lukiosta/intistä.
Kun missikisoissa kukaan ei ollut mun ikäinen vaan kaikki oli nuorempia.. taisin silloin olla 26 kun tajusin että oon vanha..
Kun esikoiseni meni ekalle luokalle. Olin tuolloin 33 v.
Kun aloitin 36-vuotiaana autokoulun ja parikymmenpäisessä ryhmässä ei takuulla ollu ketään yli kaksikymppistä.
Joskus kolmekymppisenä kun tajusin että kaikki miehet joiden perään kuolaan ovat minua nuorempia.
Jäin sinkuksi 27-vuotiaana ja ajattelin viettää villin bileviikonlopun. Kävin baarissa ainoastaan perjantaina. Lauantaina oli niin jäätävä krapula, että lauantaina en jaksanut lähteä mihinkään vaan makasin sohvalla limsaa juoden ja hömppäleffoja tuijottaen.
35v, kun entinen luokkatoveri intoli lapsenlapsestaan. Juu, oli saanut lapsen lukioikäisenä, ja lapsi seurasi äitinsä esimerkkiä.
Tosin piristi se kun vappuna kysyttiin k-18 paikkaan papereita :)
Ehkä nyt 22-vuotiaana, vaikka tiiän, etten todellakaan ole vielä vanha. Tuntuu vaan oudolta olla tässä iässä, vaikka henkinen ikä onkin varmaan vielä alempi omalla kohalla. :) No silti tuntuu vapaammalta kuin lukioaikoina.:)
Eräänä päivänä katsoessani Temptation Islandia ja siinä kännissä örveltäviä ja alapääjutuille hihittäviä ihmisiä, muhun iski kauhea myötähäpeä ja totesin, että onneksi tuo vaihe on jo kaukana takana.
Tämä on ehkä sellainen positiivinen itsensä vanhaksi tunteminen :D
N28
Kun 33-vuotiaana lääkärissä käydessäni lääkäri kertoi minun olevan keski-ikäinen.
Aloittaessani yliopisto-opinnot Englannissa 23-vuotiaana. En tajunnut, että olin brittisysteemissä jo aikuisopiskelija. Yhtä 5-kymppistä naista lukuunottamatta kurssikaverit oli 18-19 -vuotiaita. Pari tyyppiä oli vielä 17v.
Ikää kohta 28v ja pienten lasten äidit sanoo "varo vähän tätiä" tms.