Olen aloittanut liikunnan. keskivartalo ei kiinteydy?
Olen aloittanut liikunnan. Kerran viikossa kuntosali, kahvakuula, jumppa, ja kävelyä lisäksi. Kuntosali,kahvakuula ja jumppa ohjattuja. Jaloista ja takapuolesta olen kovasti kiinteytynyt ja laihtunut. Ne aika timmit. Miksi maha ei meinaa pienentyä?
Kommentit (16)
jumppapallon kans kuntoilu tekee hyvää vatsa ja selkälihaksille jote uskois sen poistavan herkemmin rasvaa. monet sanoo et jo se et istut koko aja jumppapallon päällä, vahvistaa selkälihaksia ja näin kuntoilusta tulee tehokkaampaa
No sulla on varmaan rasva kerääntynyt eniten siihen keskikroppaan niin muutos näkyy hitaammin.
Suosittelen treenaamaan syviä vatsalihaksia, esim. pilates hyvä laji siihen.
Ei mullakaan vaikka oon urheillut 10v ajan 4-5 krt viikossa. Sen sijaan läskiä on tullut
Minä olen käynyt salilla aktiivisesti neljä vuotta, eikä pömppä lähde mihinkään. Reisilihakset on jäntevät, hauis näkyy ja hartiassakin näkyy pientä lihasta. Jaloissa ei juurikaan ole selluliittia eikä käsissä. Ruokavalio lienee se kaiken a ja o. Nyt sain PT:n tekemän ruokavalion ja loppukuusta mittaan, toivon että edes joku sentti on lähtenyt. Mulla on tosiaan ihan vaarallisen paljon rasvaa vyötäröllä, eikä muualla paljon mitään. Paino on reilusti normaali.
Syksystä asti eli viikos tulee 3 treeniä. Yksi noita jokaista. Salilla ja kahvakuulas tehää vatsoja sekä jumpas. Peppu ja reidet ovat kiinteytyneet huimasti. Mut vatsassa ei pahemmin muutosta.
Syksystä asti eli viikos tulee 3 treeniä. Yksi noita jokaista. Salilla ja kahvakuulas tehää vatsoja sekä jumpas. Peppu ja reidet ovat kiinteytyneet huimasti. Mut vatsassa ei pahemmin muutosta.
Hyvä liikunta on vasta puolet kehitykseen vaadittavista elämänmuutoksista. Ruokavalio on se toinen puolikas. Usein vatsamakkaroihin alkaa vaikuttaa vasta se ruoka :). Hyviä ruokavalio-ohjeita löytyy netistä.
Aerobinen liikunta auttaa rasvanpolttoon, kannattaa erityisesti kokeilla HIIT-treenejä. Minulla ainakin auttaneet, koska rasvaa palaa vielä treenin jälkeenkin. Vatsalihasliikkeethän eivät varsinaisesti auta vatsan seudun rasvanpolttoon. Vasta kun rasvaprosentti tippuu, niin vatsalihakset alkavat tulla näkyviin hieman enemmän.
Vatsalihaksia vaan veivaamaan, ja vähän selkälihaksiakin. Pakosti lähtee kunhan vaan teet tarpeeksi toistoja.
Vierailija kirjoitti:
Vatsalihaksia vaan veivaamaan, ja vähän selkälihaksiakin. Pakosti lähtee kunhan vaan teet tarpeeksi toistoja.
Ei, ei ja vielä kerran ei!
Keskivartalon timmiytymiseen vaikuttaa ensisijaisesti rasvan väheneminen, ja siinä taas tärkein asia on ruokavalio. Mitään paikallista rasvanpolttoa ei ole olemassakaan. On valitettavaa jos AP:lla rasva kertyy helpoiten keskivartaloon, mutta kyllä se vyötärökin saadaan sieltä kauniisti esiin kun rasvaprosentti menee riittävän alas. Liiallisella keskivartalon treenaamisella voidaan sen sijaan saada aikaiseksi tönkkövartalo, kun keskivartalon lihakset kasvavat ja kehittyvät mutta rasvakerros vaan yhä makaa siinä päällä. Enemmän kannattaa keskittyä syvien vatsalihasten treenaamiseen, se parantaa ryhtiä, litistää vatsaa ja saa näyttämään hoikemmalta. Ja sitten vaan miinuskalorinen ruokavalio ja rasvanpolttoliikuntaa! :) Et ehkä AP itse huomaa muutosta, jos olet suhteessa laihtunut enemmän muualta. Ota siis mittanauha avuksi niin luultavasti näet, että jotain on silti tapahtunut myös vatsanseudulla. Tsemppiä!
Kumpi on sitten tehokkaampi tunnin napakka lenkki vai kuntosali
Kumpi on sitten tehokkaampi tunnin napakka lenkki vai kuntosali
Mitään tunnin lenkkiä tarvitse, vedä mieluummin puoli tuntia HIIT-tyyppistä treeniä.
Mutta ruokavaliolla on kaikista isoin merkitys!
Vierailija kirjoitti:
Kumpi on sitten tehokkaampi tunnin napakka lenkki vai kuntosali
Keskimääräinen teho jäänee kuntosaliharjoituksessa aika pieneksi, mutta maksimiteho on huomattavasti korkeampi. Kummalla nyt haluaa sen tehokkuuden määritellä? Riippuu tietty siitäkin, kuinka napakka on napakka ja mitä siellä salilla touhuaa.
Itellä on keskivartalo kiinteytynyt sen jälkeen kun aloitin lantionpohjanlihasten treenaamisen. Joka päivä tai vähintään joka toinen tulee tehtyä viiden sarjoja, jossa yksi liike kestää aina kymmenen sekuntia ja liikkeiden välillä myös kymmenen sekuntia taukoa.
Olen onnistunut tuolla tavalla saamaan jopa näkyvät vatsalihakset.
1x liikuntaa/ vk vai 1x/laji/vk? Kauanko olet treenannut?