Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruokahaluton iäkäs kissa

Vierailija
07.03.2016 |

Iän myötä kovasti laihtunut kissavanhukseni vietiin eläinlääkäriin kun vatsa ei toiminut. Veriarvot ok ja ummetuskin saatiin hoidettua. Lääkäri määräsi mirtazapiinia ruokahalun herättämiseen neljä kertaa kolmen päivän välein ja se onkin toiminut hyvin. Sivuoireita ei olla huomattu paitsi pientä levottomuutta niinä päivinäkun lääke on annettu. Vaihtaa siis useammin makuupaikkaa. Kissa on myös muuten vaikuttanut pirteämmältä.

Onko kenelläkään kokemusta mirtazapiinista tai muusta ruokahalua parantavasta lääkkeestä kissalle pidempiaikaisessa käytössä? Eläinlääkäri sanoi, että mirtazapiinia annetaan vaan sairauden tms poikkeustilan yhteydessä. Aion huomenna soittaa ja kysyä eikö lääkitystä voisi jotenkin jatkaa kun apua on kerran ollut.
Olen hirveän huolissani, että mikään ei maistu jos ei saada jotain apua tuohon ruokahalun ylläpitoon. Painoa pitäisi saada lisää ja missään nimessä se ei saisi enää pudota.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan seitsemän