Kysymys niille joiden vauva on alkanut saada soseita nelikuisena tai aiemmin
Missä tahdissa olette lisänneet soseaterioiden määrää? Meillä aloitettiin maistelun 4 kk ikäisenä. Vauva on nyt 5 kk ja syö kasvissosetta yhdellä aterialla.
Viiden kuukauden iässä saisi ilmeisesti aloitella myös puurojen antamisen ja ajattelinkin totutteluvaiheen jälkeen antaa lapselle iltapuuroa.
Kommentit (3)
2,5 kk iässä pottu (paha pulauttelu syynä, siihen muuten loppui kuten myös iltaitkut), muutama vko myöhemmin porkkana ja hiljalleen lisättiin aineita. Pieniä määriä aluksi pari krt päivässä.
5kk meni jo kasvissoseiden lisäksi hedelmäsoseet, lihaperuna ja puuro.
Aloitin 3 kk perunaporkkana-iltavellillä ja tyttö alkoi nukkua silloin täydet yöt 21-09 oli oikea unipupu :)
Tyttö söi todella hyvin ja paljon päivisin kun nukkui yöt.
Me aloitettii rytinällä ehkä mutta se on sopinut meille.
Aloitettii viikko vajaa 4kk, ja parin viikon sisään syötiin pari kertaa kiinteitä ja sitten 5kk ikäisenä 3 kertaa ja pian neljään kertaan nostettiin ja nyt 6,5kk 5 kertaa päivässä.
Aamulla luumua (meillä ehdoton että maha toimii), lounas (lämmin), välipala (hedelmää), päivällinen (lämmin/kasvis yms) iltapala puuro ja marjasose. Ja maitoa menee noin 7-10dl
Puuro ja lihat aloitettiin 5kk ikäisenä, nyt syö lähes kaikkea, eikä alkergia oireita ole tullut. Uusia ruokia lisättiin myös noin 3 uutta ruokaa per viikko. Tahtia oltais himmattu jos olisi vaikuttanut ettei joku sovi.
Jotkut syö vähemmän, mutta meidän neidillä ei pysy nälkä pois ilman tätä rytmiä, joisi maitoa mahdottomat määrät, eikä sitä korviketta suositella ihan hirveästi juotavan niin mieluummin annan enemmän soseita.
Lisättävä vielä että neuvolassa sanottu ettei tasaisemmin voisi kasvaa.