Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko syöksysynnytys, jos synnytyksen kesto 1h4min?

Vierailija
10.04.2007 |

Kuinka rankka tuollainen on?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli erittäin helppo. En ehtinyt tietenkään saada mitään lääkkeitä, mutta oli suht kivuton. En usko sen olleen syöksysynnytys kuitenkaan.

Vierailija
2/5 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoitatko PONNISTUSVAIHETTA? :D mulla kesti ponnistus vaihe noin 3 minsaa, ja olihan se aika haipakkaa ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla toinen synnytys oli 1,5h ja eipä tuo nyt niin kovin rankka ainakaan ollut. Olinpa ainakin vähemmän aikaa kipeä kuin yleensä ollaan :)



Mutta tokihan se riippuu muustakin kuin synnytyksen kestosta!

Vierailija
4/5 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avautumisvaihe, ponnistusvaihe ja jälkeiset.

Meneekö syöksysynnytyksen raja tunnissa vai kahdessa?

Vierailija
5/5 |
10.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä se syöksysynnytykseksi laskettiin.



Tuo oli siis toinen synnytykseni, ensimmäinen kesti 2h 17min. Supistukset ovat kummassakin synnytyksessä olleet kestettävissä, ne muutamat viimeiset ovat kyllä aika mojovia, mutta supistuksiin en ole kivunlievitystä kaivannut. Ponnistusvaiheet ovat kestäneet 2min ja 1min, mutta silti voin sanoa että niissä olin kipeä! Minusta tuntui kuin olisin haljennut vaikka en ole revennytkään eikä edes välilihaa ole tarvinnut leikata. Mutta siis ne kyllä sattuivat ja paljon!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi seitsemän