Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Häkämies vai Lyly, EK vai ammattiliitot?

Vierailija
01.02.2016 |

Kumpi saa sympatiasi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häkämies ei ainakaan!!!

Vierailija
2/3 |
01.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska olen palkansaaja, vaikkakin hyvätuloinen, niin ammattiliitot tottakai, varsinkin tässä nykyisessä tilanteessa. Olin liiton jäsen jo silloin, kun vielä olin hölmö  ja äänestin Kokoomusta (nyt hävettää, onneksi tulin järkiini jo vuosia sitten, anteeksi kuitenkin).

EK, Häkämies ja Kokoomus kaikkiaan on ajanut aina vain suurten yritysten etuja, siis niiden, jotka eivät edes maksa veroja Suomeen, vaikkka ovat nostaneet vuosi toisensa jälkeen huikeita summia valtion yritystukia. Kuitenkin lukumääräisesti pk-yrityksiä on Suomessa eniten ja ne ovat suurin työllistäjä maassamme. Niiden toimintaedellytyksiä ei ole yritetty parantaa mitenkään.

Maailma on kyllä muuttumassa. EK on vanhakantainen ja edustaa mennyttä maailmaa. Yritykset kokevat sen ammattiliittoja suurempana jarruna kehitykselle ja keskustelulle. Tämän tyytymättömyyden johdosta EK ilmoitti, ettei osallistu jatkossa tupo-neuvotteluihin. Sen rooli on muuttumassa rajusti.

Ammattiliitot puolestaan suunnittelevat suurliittoa, mikä sekin on järkevää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän neljä