APUA! Lapsen usein toistuvaan vatsatauti??
Nyt jo viides kerta kolmen kuukauden sisällä. Aina välillä 2-3vkoa ihan hyvä ei mitään oireita ja sitten yhtäkkiä alkaa raju oksennut ja ripulointi joka kestää 2-3 päivää.
Tänään vietiin ulostenäyte, mutta mikä voi olla?
Neuvola vain sano että meidän läsi reagoi vatsallaan. Haluaisin jo vähän toisenlaisia vastauksia!! Lapsi menee aina niin huonoon kuntoon ja koko kämppä pesuun kun oksennus lentää.
Kommentit (7)
koko ajan syö samoja ruokia ja tosiaan välillä muutamia viikkoja ihan oireeton.
Meillä reilu vuoden ikäinen lapsi oli kuukauden sisällä 3 kertaa mahataudissa. Kerran vain oksensi, toisen kerran oksensi ja ripuloi ja viimeisellä (toistaiseksi) kerralla oksensi, kuumeili ja ripuloi. Eli eri tautia kai oli, mutta hiton huono tuuri kun aina tarttui. Noro ainakin tarttuu samaan ihmiseenkin jopa 12 pvän jälkeen esim. kuivuneesta oksennustahrasta... Ei muuta kuin koko kämppä desinfiointiin =(
Onko varmaa, ettei ole ihan tavallista vatsatautia? Ystävän lapset ovat aina vatsataudissa, mutta hän ei pesekään lastensa käsiä ja antaa ulkonakin syödä hiekkaa ja olen nähnyt lasten tökkivän sormiaan jopa koirankakkaan. Lasta täytyy seurata hiekkalaatikolla, että ei ehdi maistelemaan kaikkea. Yleisissä vessoissa suljetaan hanat paperilla, ja käytetään tarvittaessa käsien desinfiointiainetta. Hissin nappuloista ja ovenkahvoista saa myös tauteja, joten pyyhi kätesi ennenkuin hoidat/ruokit lasta ulkona. Jos näin tekee, niin tautien määrä pysyy yleensä hyvin hallinnassa. Meillä eivät lapset ole vielä kertaakaan olleet oksennustaudissa. Vanhin on jo 4 v. Onhan keittiöhygieniasi hyvällä tasolla? Kuinka käsittelet raakaa lihaa, kanaa ym ja keittiön työvälineitä?
on ollu viikon mahataudissa ja ripulissa. alkoi viikko sitten maanantaina, oksensi kerran, tiistaina ei mitään ja keskiviikkona raju oksentelu ja ripulointi. Ripulointi jatkuu edelleen ja oksentaa 1-2 kertaa päivässä. paitsi perjantaina ei oksentanu. Muuten reipas ja syö ihan hyvin. sitkeä on tauti, jospa tuo pian hellittäisi.
Ulkomailla ei olla käyty. Kerran sai vatsataudin reissun päällä silloin ei päästy kunnolla käsi pesuille.
Olen kuitenkin sitä mieltä, että vaikka meillä käsidesiä on ja käytetään niin kyllä lapsen pitää vähän pöpöille altistua ja niitä kestää.
Hiekkalaatikolla vahdin eikä hiekkaa syö, mutta naapurin lapsi sitä lappaa suuhun ämpäri kaupalla eikä sillä ole koskaan ollut mitään.
Ja joka taudin jälkeen on kaikki lalut kämppä pesty sekä tutit, tuttipullot ym keitetty...
Eilen meni taas pesuun sohvan pääliset sänky lähes kaikki vaatteet ym!
Kyllähän tuo jo tutkia pitää!