Apuja todella kuivaan huoneilmaan
Onko muilla vastavaa ongelmaa ja ennen kaikkea onko joku keino auttanut? Iho kuivaa, silmät kutisee, nenän limakalvot kuivuu ja kurkkua kutittaa. Kotona ilmalämpöpumppu puhaltaa kuumaa kuivaa ilmaa. Pyykkikin kuivuu muutamassa tunnissa vaikkei linkoaisi.Kesällä ei tätä ongelmaa ollenkaan, iho ja limakalvot voivat hyvin...
Kommentit (13)
Ilmankostutin on ihan hintansa väärti. Siihen voi säätää sen ilmankosteuden minkä haluaa, eli se ei tee asunnosta mitään höyrysaunaa. :)
Ok, onko suositella jotakin hyvän merkkistä mallia? Ap
Ensiavuksi voi keittää kattilallisen vettä. Ilmankostutin sitten tekee saman hallitummin.
Mä olen höyryttänyt ihan vettä kattilassa, kostuttanut kylppäriä ( lattialämpö) ja jättänyt oven auki, kosteita pyyhkeitä pattereille, ja vettä myös vadeissa patterin luona. Mun ystäväni äidillä oli sellaisia litteitä vesiastioita koukuissa pattereita vasten roikkumassa aikoinaan. Hänellä oli paha astma, ja kuiva ilma vaikeutti hengitystä.
Toi HK 2 on ihan ok näköinen ja toimiva klassikko. Sen toiminta perustuu tasaisuuteen, siitä ei saa irti kovaa hönkää, mutta ei myöskään tee ilmaa liian kosteaksi.
Lämmöllä höyrystävää suositellaan ainakin allergikoille. Ultraäänellä (?) tehtävä höyry luo helpommin bakteereja. Toki tuosta lämmitettävästäkin pitää vaihtaa vesi, kun sitä pitää pois päältä.
Vierailija kirjoitti:
Toi HK 2 on ihan ok näköinen ja toimiva klassikko. Sen toiminta perustuu tasaisuuteen, siitä ei saa irti kovaa hönkää, mutta ei myöskään tee ilmaa liian kosteaksi.
Lämmöllä höyrystävää suositellaan ainakin allergikoille. Ultraäänellä (?) tehtävä höyry luo helpommin bakteereja. Toki tuosta lämmitettävästäkin pitää vaihtaa vesi, kun sitä pitää pois päältä.
Ja linkki vielä
Kiitos vinkeistä. Entäs iholle, onko suosituksia erittäin kosteuttavasta rasvasta? Ap
Stadler Form Fred on mielestäni hyvä. Rutikuivat silmät, joten ostin laitteen silmälääkärin suosituksesta.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/8076/fbgqx/Stadler-Form-Fred-il…
Suosittelen laitetta, joka höyrystää veden.
Kosteusvoiteena ja -öljynä apteekin Ceralan Plus ja Ceridal Lipolotion.
En ostais Etelä-Suomeen ilmankostutinta kun tää kova pakkanen on niin harvinaista. Itse käyn suihkussa ja saunon kylppärin ovi auki, keitän vettä avoimessa kattilassa ja kuivatan pyykkiä ympäri kämppää.
Nyt onneks jo helpotti kun pakkanen laski tonne -7.
Kiitos vinkeistä. Tää ihon kutina, nenän arkuus ja kurkun rykiminen saa mut lähes hulluuden partaalle. Viime yönä heräsin kesken unien kun tuntui että nielun limakalvot kuivuu kuin Saharan autiomaa. Tulin muutama päivä sitten etelän lomalta, jossa oli kosteampi ilma ja tänne pakkasiin palaaminen on tuskaa kropalle. Nyt suihkuttelin huonekasvit läpi sumuttimella, pesin pyykkiä ja pistän yöksi makkariin pyyhkeen kuivumaan.
Ap täällä. Otin vinkistä vaarin ja ostin ilmankostuttimen. Öisin on helpompi nukkua, kun pystyy hengittämään nenän kautta. Kiitos vinkeistä!
No oisko ilmankostutin mistään kotoisin?