20-vuotiaan ahdinko ):
Olen valmistunut lukiosta ja takana pari välivuotta ja pätkäduuneja. Ahdistaa, kun en tiedä mitä haluaisin tehdä elämälläni ja mitä opiskella. Tietääkö muka kaikki mitä haluavat elämältään 20-vuotiaana, että pitäisikö tässä huolestua?
Kommentit (5)
Ei kaikki tiedä, ja tämän vuoksi monet opiskelevat montakin ammattia elämänsä aikana. Paikalleen ei kannata kuitenkaan jäädä, vaan lähteä vaan jotain alaa rohkeasti tavoittelemaan! Ammatinvalintapsykologistakin voisi olla apua.
Oon samassa tilanteessa. Kai sitä pitää edes johonkin kouluun yrittää päästä, ei huvittaisi olla tässä tilanteessa vielä keski-ikäisenä.
Olen kaveripiiristäni lähes ainoa, joka tietää. Olen 23v. Suosittelen hakemaan sellaiseen korkeakouluun joka edes vähän kiinnostaa ja on mahikset päästä sisään, ainakin yliopistossa voi sitten kokeilla muidenkin alojen kursseja. Ei kaikki löydä "sitä oikeaa" alaa mutta voit löytää sen sinulle kaikista sopivimman.
Luulin tietäväni, mutten todellakaan tiennyt. Opiskelen nyt toista ammattia ja toivon, että se olisi nyt siinä. Olen 26v.
Harva näyttää tietävän. Itse tiedän (olen myös 20) ja saankin kuulla jatkuvasti kehuja siitä, kuinka määrätietoinen olen. En kuitenkaan koe, että selvät suunnitelmat olisivat mitään taidokkuutta. Minulla vain sattuu olemaan suuria intohimoja, joista voin tehdä ammatin. Olen onnekas.