41 v ja menkat myöhässä viikon
Näinkö ne vaihdevuodet sitten alkaa? Vai pitäisikö kipaista ostamaan raskaustesti, tosin petipuuhia on ollut viimeksi ennen edellisiä menkkoja eli raskaus olisi kestänyt jo yhden vuodon yli... Viimeiseen viiteen vuoteen menkoissa on ollut korkeintaan päivän heittoja, siksi ihmetyttääkin.
Kommentit (5)
Aikaisinhan nuo olisivat, jos nyt alkavat. Itse olen 49v ja ei mitään vaihdevuosioireita. Osta nyt kuitenkin varmuuden vuoksi raskaustesti.
Vierailija kirjoitti:
Minulla tuossa iässä just alkoi kierto heitellä, joskus oli viikon pitempi, sitten taas viikon lyhyempi.
Niin ei minullakaan vaihdevuodet alkaneet tuolloin, kierto vaan muuttui aiemmasta kellontarkasta sekalaisempaan. Sittemmin tehtiin kohdunpoisto, mutta ilmeisesti hormoonitoiminta on edelleen normaali (johtimet jätettiin), kun ei ole mitään oireita, kuumia aaltoja tms.
Peukut pystyssä että tilanne olisi se mikä haluat, joko raskaus tai hormoonitoiminta vain muuttunut epäsäännölliseksi.
Syitä voi olla muitakin, stressi esimerkiksi voi viivästyttää kuukautisia. Lisävinkki: jos tiedät milloin äidilläsi tai muilla lähisukulaisilla on alkaneet vaihdevuodet, voit odottaa itselläsi alkavan suunnilleen samoihin aikoihin.
Minulla tuossa iässä just alkoi kierto heitellä, joskus oli viikon pitempi, sitten taas viikon lyhyempi.