Iso talo vai pieni talo: kumpi on helpompi pitää siistinä??
Asutaan nyt pienessä talossa perheen kokoon nähden ja musta tuntuu, ettei tätä voi edees pitää siistinä, kun tavaraa on paljon (vaikkei mitään tavarataivasta ylläpidetäkään, mutta kun on vauvatavaroita ja isompien lasten tavaroita, vaatteet ei meinaa mahtua muutamaan kaappiin jne.). Aina on epäjärjestyksen tuntua :( Haaveilen, että olisi iso talo ja paljon kaappitilaa, niin olisi järjestystäkin helpompi pitää yllä. Imuroida ja mopatakin voisin mielelläni isoakin taloa, kunhan ei olisi tällästä aainaista kaaosta. Isossa talossa olisi helpompi löytää tavaroille omat paikat.
Vai kuvittelenko vain? Miten se on käytännössä? Meneekö isossa talossa hermo siihen neliöiden siivoomiseen eikä osaa olla tyytyväinen säilytystilasta -ja onko siitäkään sittenkään hyötyä; kaaoksessa enkin kai on? ;)
Kommentit (10)
ISo talo ei ole ratkaisu vaan kaikki lähtee kaman määrästä, säilytysratkaisusta ja sisustuksen suunnittelusta.
Todella paljon voi roinaa karsia. 5 henkeä, 74 neliötä.
siivouksen ammattilaiset kun kartoittavat siivouksen määrää katsovat kalustuksen määrää; Vapaata lattiatilaa on helpompi imuroida ja mopata kuin jos on kauheesti pieniä kalusteita yms. Isoa ikkunaa on helpompi pestä kuin pieniä ruutuja jne.
Ja johtuu nimenomaan siitä, että isommassa on enemmän säilytystilaa esim. kausitavaroille. Me asuimme ennen 56 neliössä ja nyt on neliöitä 120. Ei liene vaikea arvata, kummassa neliömäärässä on tavarat paremmassa järjestyksessä... Nyt on kaikelle paikka, siivouksessakaan ei mene hermot kun tavarat voi järjestää sinne minne ne kuuluu! Ennen niitä tavaroita vain kasasi jonnekin ja hetken päästä siirsi taas jonnekin... Kun ei niille ollut mitään paikkaa.
Rivarikolmiossa oli sotkuinen tunnelma jo, jos oli jättänyt lehden levälleen keittiön pöydälle.
Nyt pienessä omakotitalossa 120n pysyy paremmin siisteys yllä vähemmällä vaivalla. Tietysti pintoja enemmän pestävänä, mutta silti.
Meillä 60 neliöinen rivari ja tosiaan joka toinen päivä sais siivota! Muuten pölykoirat nurkissa ja kaikki HUJAN HAJAN!
Mutta paljon on kyllä kiinni siitä kuinka paljon tavaraa haalii ympärilleen. Itse olen melko maltillinen, mutta äitni on koko ajan tyrkyttämässä meille kaikkea turhaa. Mm. niin söpöjä kullattuja lusikoita, eiväthän ne paljon tilaa vie... Eivät kai, mutta jos sellaista pikkukrääsää on valtavasti, kaaos siitä seuraa. Joka päivä vain järjestellään tavarat ja siivous suoritetaan aamulla ennen kuin lapset ovat levittäneet kaikki lelunsa.
Onneksi autotallin yhteyteen saadaan pieni puolilämmin varasto, jonne voi osan kausitavaroista raahata. Nyt on vinttikin aivan sekaisin kun mies pääsi muuttaessamme sen täyttämään. Kaikki kamat saisi heittää jätelavalle. Kun en ole viiteen vuoteen sieltä mitään tarvinnut (en ole kaaoksen takia edes käynyt etsimässä), en tarvitse niitä tulevaisuudessakaan. Pitää vain pysyä kovana ja heittää kaikki tarpeeton pois (tai kierrättää).
Pienessä, kun yksi lelulaatikko levällään, niin kämpässä on sotkuista.
Isossa näyttää, että muutama lelu on vaan levällään. Yleistunne voi silti olla siisti.
varsinkin keittiö on heti sekaisen näköinen jos on jotain kattilaa liedellä tms. Isossa talossa ne tavarat tavallaan " hukkuvat" , eli niihin ei kiinnitä samalla lailla huomiota kai...
Mutta yli-iso ei sitten taas enää. 200 - 250 neliötä on paras.