Liian monet ihmiset avautuvat minulle ongelmistaan... :(
En jaksa tätä enää ihan näin suoraan sanottuna. Varsinkin työpaikalla (miesvaltainen työpaikka) monet miehet ovat avautuneet minulle elämästään ehkä liikaakin (olen nainen). Mistä tämä johtuu, sitä en tiedä.
Olen monta kertaa miettinyt, miten sanoa asiallisesti ja kohteliaasti, että ne jutut eivät kiinnosta minua...? On paljon eronneita miehiä, jotka ihan selvästi hakevat minusta jotain tukea. Monella tuntuu olevan elämä tosi pahasti sekaisin, en vaan voi mitenkään auttaa yhtäkään näistä miehistä.
Ymmärrän sen, että varmasti on vaikeaa. En vaan jaksa enää toimia "terapeuttina" kenellekään!
Kommentit (4)
Minulle alkoi kassajonossa eron vuoksi itsesäälissä rypevä mies avautumaan. Olen ollut yh 11 vuotta, eikä ole ollut aikaa itsesääliin. Vastasin napakasti takaisin siihen tyyliin, että märinä loppui. Olen kyllästynyt olemaan ilmainen terapeutti läheisille ja vieraille.
Oon ollu samassa tilanteessa. Nykyään oon ystävällinen tiettyyn rajaan ja jos neuvot ei auta ni totean ystävällisesti, että jos sinä et itseäsi halua auttaa niin en minäkään. Ihmiset vaan janoaa sääliä ja huomiota nykyään.
Sano avautujille, että kannattaa jutella psykologille jos on huolia. Tai että et nyt ehdi kuunnella. Jos et kehtaa sanoa suoraan, niin alat näprätä puhelinta, lähdet paikalta tms.
Nyt olet liian hyvä kuuntelija ja helposti lähestyttävä, ihmiset käyttävät sitä hyväkseen.
No mitäpä luulisit. Ne oottaa saavansa sulta lohduketta. Mitä surkeempi sitä paremmin joltain reppanoilta lohkee lovee.