Miten /mistä saa influenssarokotuksen 4 vuotiaalle?
ennen on käyty kunnan rokotuksissa neuvolassa rokotuspäivinä, mutta sinne otetaan vaan pienenmmät lapset.
Kommentit (5)
Meillä riittää puhelinsoitto ja ajanvaraus terveyskeskukseen. Heillä on rokotteita valmiiksi eli ei tarvitse mitään lääkärinaika+apteekki+terveydenhoitaja -rumbaa.
Helsingissä rokotetaan terveyskeskuksissa kaikki, jotka tulevat rokotuspäivinä jonottamaan. Eikö teidän käytäntö selviä parhaiten omasta tk:sta?
Meillä on Espoossa yleisiä rokotuspäiviä järjestetty kirjastoihin ja lisäksi on mahdollisuus myös varata oma rokotusaika terveyskeskukseen jos ei halua/pysty noihin joukkorokotuksiin osallistumaan. Rokote on maksuton kaikille espoolaisille tänä vuonna.
Ei todellakaan vaadi mitään reseptejä ja lääkärinaikoja erikseen (Espoossa ainakaan).
Menet lääkärille, pyydät reseptin rokotteelle, sitten apteekkiin ostamaan rokotteen ja uudelleen lääkäriin, tällä kertaa rokottamaan. Yksityisellä lääkäriasemalla hoituu kertaheitolla mutta hintakin on sitten sen mukainen.