Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pääkaupunkiseutulaiset: missä ja miten järjestitte ristiäiset?

Vierailija
08.04.2007 |

Onko enää nykysellään tapana järjestää ristiäisiä kotona? Mietin vain sitä, että kuinka mahtaa käytännössä onnistua, jos mummot, ukit ja sisarukset tulevat maalta ja ehkä majoittuvat meillä. Lisäksi omaa perhettä 5 henkeä. Kuinka ihmeessä kodin saa sitten juhlakuntoon ja millä ajalla, jos pitää tarjota päivän mitää myös ruokaa. Oletteko tehneet itse tarjottavat vai käyttäneet pitopalvelua? Entä juhlapaikka? Meidän lähikirkko (Tapiola) on mielestäni hirveä betonibunkkeri, enkä haluaisi järjestää ristiäisiä siellä. Antakaa käytännön vinkkejä! Pitopalveluvinkkejä otetaan myös vastaan!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauempaa tulevat sukulaiset asuivat hotellissa.

Vierailija
2/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me pidettiin kappelissa ja siellä juhla kans. Tarjoamiset tilattiin ja yksi tuttu heitti pöytään. Aivan ihanat ristiäiset oli. Nyt toinen tulossa ja kyselin pitopalvelua ja olisivat veloittaneet enemmän jostain pasteijasta kuin viime vuonna meidän häissä kunnon tarjoamisista. Antaa olla sanon minä ja järkätään itse, mut ei meille kotiin. Helpollakin voi päästä, jos tilaa taas vaikka piirakoita ja tekee itse salaatin ja hommaa kakut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona pidettäviin juhliin tilasin valmiit kakut ja mummeli auttoivat leipomuksien kanssa, seurakuntasalissa pidettäviin juhliin tilasin kaikki valmiina paikalliselta juhlapalvelulta.

Vierailija
4/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta kirkkoasiasta meinasin kurkata netistä, mutta Espoon seurakuntien sivut tuntuu olevan jotenkin nyt tukossa, mutta uskoisin, että voitte käyttää ihan mitä tahansa muutakin kirkkoa tai kappelia Tapiolan seurakunnan alueelta, en tiedä vaikka mitä tahansa muutakin vaikka koko Espoon seurakunnan alueelta, sitäkin voit kysyä.



Täytyy myöntää, että hivenen on jopa paineita tän pikkuveljen ristiäisten suhteen, kun oli niin ihanat ne edelliset ristiäiset. Silloin pappi otti toimitukseen mukaan mummit ja kummit ja vanhemmat ja sit meillä oli kanttorikin ja pojan kummi soitti musiikkia ja tarjoamisetkin osui nappiin (otetiin Kaisan Cafesta piirakoita muuten suolaiseksi tarjottavaksi - lohiherkku, kinkku-aura, feta-pinaatti ja kasvis ja ne lämmitettiin vaan kappelin keittiön uunissa ja kakut oli Kaisasta kans). Nyt meinataan järkätä suolainen puoli vähän toisin, mutta eiköhän makeat tule taas Kaisasta.

Vierailija
5/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me asutaan täällä Leppävaarassa, niin ollaan käytetty tuota Perkkaan kappelia, mut on kai muitakin kappeleita, joissa voi pitää sekä juhlamenot että kahvitarjoamiset. Harmi kun nuo sivut jumittaa ja en yhtään muista Tapiolan seurakunnan kappelitilannetta muuta kuin että Otskissahan on kappeli (asuin Tapiolassa ennen tänne muuttoa, se Tapiolan kirkko on eittämättä aika oman tyylikautensa edustaja).

Vierailija
6/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

raviontola Viola, aivan ihana vanha puutalo puutarhassa :). On ennen ollut Unicafen eli yliopiston ruokala. Sinne saatiin Unicafelta piirakat, salaattia ja kakku kahvitarjoiluineen. Oli ihanan helppoa kun ei tarvinnut kutsua vieraita kotiin ja tehdä itse tarjottavia. Eipä tullut kauhean kalliiksikaan, joku ale 300 euroa oli koko homma, vieraita oli 12.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana pieni kirkko metsän keskellä, vanhanaikainen tunnelma. On myös suosittu vihkikirkko.

Tarjottavat katettiin pienen kirkkosalin perälle eli juhlakin oli sitten samassa tilassa.

Me vanhemmat ostimme lapselle lahjaksi kakkulapion, johon kaiverrettiin lapsen nimi. Oli käytössä ristiäisissä ja myöhemmin aina syntymäpäivillä. Nyt on jo tärkeä lapsellekin saada leikata omaa synttärikakkua omalla kakkulapiolla:)

Ai niin, tarjoilut hoiti ulkopuolinen pitopalvelu.

Vierailija
8/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä tahansa juhlapaikka käy. Esim. Albergan kartano. Ja tosiaan, suosittelen Otaniemen kappelia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
08.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

edullisia tai ilmaisia tiloja kirkkojen ja kappeleitten yhteydessä, niissä on usein ihan hyvä keittiö kahviastioineen. Ristiäisissähän on yleensä vain kahvia, kakkua ja jotain pikkusuolaista, joten ei välttämättä tartte pitopalvelua, auttavia käsiä kylläkin!



Myös jotkut isot seurakuntasalit on sellaisia, että ne voi jakaa väliovilla pienemmiksi tiloiksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme