Oletteko ostaneet sitä uutta Bumbo- vauvojen istuinta?
Kommentit (14)
Tavallisessa sitterissä ei suostunut istumaan. Minusta oli tosi hyvä.
Ihmeen vähän jossain neuvolassakin tiedetään :) Monet fysioterapeutit suosittelevat nimenomaan bumboa mieluummin kun perinteistä sitteriä tai syöttötuolia ennen kuin lapsi osaa istua ilman tukea, bumbossa lapsen asento on ergonominen ja selkään ei kohdistu rasitusta. Asento on sama kuin kantoliinassa ja on hyväksi lapselle. Tai tietysti lattia on paras vaihtoehto, mutta sen jälkeen tulee bumbo :)
Meillä on ainakin ollut tosi loistava ostos!
etenkin jos on monta pientä vipeltäjää perheessä
Lapsi nauttii kun saa istua samalla tasolla muiden kanssa, sitterissä ei viihtynyt ollenkaan. meinasin nyt kesällä ottaa pihallekin sen, koska voi sitten istua katsomassa hiekkalaatikolla kun isommat tekee kakkuja :)
Nyt kakkonen on enemmän sellainen röhnöttäjä kuin jollain toisellakin oli ollut, vielä 7kk iässäkin, sillä se meni vähän hukkaan.
Ihan kiva se oli, mutta hirmu lyhyt käyttöaika. Meidän poju kannatteli päätään vasta n. 4 kk iässä niin hyvin että hänet pystyi siihen laittamaan ja joskus 6-7 kk iässä oppi itse tulemaan siitä pois eikä enää viihtynyt.
Kattelin tänään sitä kaupassa ja sehän on tosi pysty asentoinen. Eihän se voi olla hyvä esim 3kk selälle jne...ehkä 6kk voisin laittaa siihen tai sellasen joka opettelee istumaan.
Se on huomattavasti parempi vauvan selälle kuin esim. laittaa syöttötuoliin " opettelemaan" istumista tai muuten opetella.
kannattaa ostaa, ellei oma lapsi viihdykään niin jälleenmyyntiarvokin on kumminkin ihan hyvä (huutiksessa km 35e)
Vois suositella, se on tosi mainio keksintö. Kevyt ottaa mukaan, tukevaja turvallinen. Sen voi nostaa vaikka pöydälle jos ei vauva viihdy lattialla, ja syöttötuolina ihan ylivertainen!
vauvani (5kk) röhnötti siinä. Vaikka kuinka olisi todettu turvalliseksi tai ergonomiseksi, niin ei tule meille.
Neuvolassakin suositeltiin kokeilemaan, muttei vielä sellaisella joka ei osaa jo itse vähän istua. On pahaksi selälle jos liian aikaisin laittaa lapsen siihen.