Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi elämä että voikin pistää vihaksi! ov

Vierailija
06.04.2007 |

Minulla on eräs hyvänpäivän tuttu, ei siis varsinaisesti ystävä, joskus kerhoissa nähty ja sattumalta kävelyllä vaunuttelemassa. Hänellä on reilu parivuotias lapsi, jonka yksinhuoltaja on. Jokin aika sitten tämä tuttavani pyysi saada puhelinnumeroni, jotta voisi joskus soitella ja pyytää lenkille tai teelle luokseen. Annoin numeroni hänelle, vaikken mitään samaa aaltopituutta tuntenutkaan. No, tänään hän sitten soitti ja kysyi, voisiko tuoda lapsensa meille hoitoon illaksi, että itse pääsisi vähän tuulettumaan. Voi että ärsytti, ei tulisi itselleni mieleenkään antaa jollekin puolitutulle lapsiani hoitoon, enkä edes kehtaisi pyytää! Tämä äiti käy muutenkin melko paljon viihteellä, ja lapsi viettää aikaansa isovanhempien luona päivätolkulla, että äiti saa omaa aikaa. Nuorena on lapsensa saanut, mutta hoitaisi myös kun on tehnytkin. Lisäksi mulla on itselläkin kädet täynnä työtä kaksosvauvojeni kanssa, että vielä pitäisi jonkun toisen lapsi ottaa tähän. Kieltäydyin kohteliaasti, ja aion kieltäytyä jatkossakin.

Inhottaa siksikin, kun nuoria äitejä aina kritisoidaan (olen nuori itsekin), ja tämä äiti ei ainakaan sitä kuvaa kiillota.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse oon yh ja mulle on tarjottu useasti myös lapsia hoitoon ja välillä oon ottanut,välillä sanonut että ei

Vierailija
2/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai sitä yh-äitiä tarvitse yrittämisestä moittia. Kokeili kepillä jäätä, jos olisit suostunut, olisi jatkossakin tehnyt saman. Ei noita tuollaisia ihmisiä tarvitse niin hirveästi noteerata että ihan vihaksi asti pistäisi:-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt vähän kaikki, mutta minusta tuo on törkeää pyytää puolituttua hoitamaan lastaan. Itselläni on kahden kuukauden ikäiset kaksoset, joita hoitaessa pysyn ihan työllistettynä ilman ylimääräisiäkin. Ehkä ajatteli että kun olen itsekin nuori, niin otan hänen lapsensa hoitoon ja ymmärrän että pitäähän sinne baariin päästä. Anteeksi vaan purkaukseni.

ap

Vierailija
4/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin sinua olisi pyydetty, jos olisi ollut joku tutumpi vaihtoehto. Yksinhuoltaja ainakin yritti etsiä itselleen apua.

Vierailija
5/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämän tytön luokkakaverit ovat usein vahtimassa lasta, samoin lapsi on paljon isovanhemmillaan, kuten mainitsin aiemmin. Liekö kaverit kyllästyneet lapsenvahtina olemiseen, vai miksi piti näin lyhyellä varoitusajalla päästä viihteelle. Minua ärsyttää tämä siksikin, kun olen itse nuorempi (20v) ja kahden pikkuvauvan äiti, ja silti tupataan omaa lasta mulle kuin olisin joku 14v taskurahan tarvitsija.

ap

Vierailija
6/6 |
06.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo ihminenhän ei ole mikään älyn jättiläinen, koska kysyi KAKSOSVAUVOJEN äidiltä moista asiaa. Toisaalta moiset ääliöt voi jättää ihan omaan arvoonsa ja ajatella, että säälittäviä tapauksia...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi yksi