En tiedä mitä tekisin elämälläni
Olen paskassa työssä jota vihaan, en asu vieläkään omillani, en oo missään koulussa koska oon niin paska eikä mulla oo edes ystäviä. Kaikilla muilla on suunnitelmia ja kaikkea, mulla ei mitään. Ja oon vielä nuori. Säälittävää. Vois kuolla
Kommentit (9)
No mitä sä haluaisit tehdä? Laadi siitä lista.
sitten mieti, mitä dun täytyisi tehdä, jotta voisit tehdä noita yllämainittuja. Laadi siitä lista.
Sitten alat toteuttaa näitä vähän kerrallaan.
Tämä onnistuu kyllä ihan paskaltakin, kun tekee tarpeeksi vähän kerrallaan, mutta lopputulos on silti joka hetki nykyistä parempi.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 12:08"]Lähde merimieheksi/naiseksi.
[/quote]
Miten merinaiseksi pääsee?
Lähde vapaaehtoistyöhön johonkin köyhään maahan avartamaan mieltäsi ja eheytymään henkisesti?
Hae kouluun joka sinua kiinnostaa ja jätä se paska työ. Sulla on huono itsetuntemus. Selvitä mikä sinua kiinnostaa. Älä mieti onko se jotain mitä vanhempasi haluavat tai yhteiskunta ihailee tai onko se jotain erilaista tai väheksyttyä. Kun teet asioita joista nautit niin tulet onnellisemmaksi ja löydät sitä kautta samanhenkisiä ihmisiä. Se voi olla pitkä ja mutkikas prosessi mutta mieti miten onnellinen voit joskus tulevaisuudessa olla kun vaan kokeilet. Ei ainakaan voi kovin paljon huonommaksi mennä kun inhoat jo elämääsi :)
Ja ei siinä ole mitään pahaa että tunnet kaiken olevan paskaa. Se kertoo vain että kaipaat muutosta. Minä uskon että pystytmuuttamaan elämäsi paremmaksi. Olet arvokas ihminen.
Olen itsekin ollut sinun tilanteessasi siksi tiedän miltä sinusta tuntuu.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 12:32"]Lähde vapaaehtoistyöhön johonkin köyhään maahan avartamaan mieltäsi ja eheytymään henkisesti?
[/quote]
Ei kannata jos sellainen ei kiinnosta! Eikä tuo merimiehekso ryhtyminenkään auta jos se ei kiinnosta.
Pitää tehdä jotain mitä oikeasti itse haluaa. Muuten tulee vaikeuksia.
[quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 12:34"][quote author="Vierailija" time="18.09.2015 klo 12:32"]Lähde vapaaehtoistyöhön johonkin köyhään maahan avartamaan mieltäsi ja eheytymään henkisesti?
[/quote]
Ei kannata jos sellainen ei kiinnosta! Eikä tuo merimiehekso ryhtyminenkään auta jos se ei kiinnosta.
Pitää tehdä jotain mitä oikeasti itse haluaa. Muuten tulee vaikeuksia.
[/quote]
Entä jos ei tiedä mitä haluaa?
Jos vain lähtis ulkomaille, ostais vain menolipun
Pimeänä töihin tai myymään huumeita
Lähde merimieheksi/naiseksi.