Taloyhtiön vastuusta kysymys.
Huomasin että hana vuotaa (tiiviste rikki?). Koska ei ole huoltoa, niin ilmoitin hallituksen pj:lle (taloyhtiö vaatii ammattilaisen korjaamaan). Hän kysyi onko alkuperäinen hana. Kun vastasin ettei ole, mutta perushana on, niin kertoi ettei yhtiö vastaa kun ei ole alkuperäinen. Meidän pitää siis itse korjauttaa omaan laskuun.
Mielestäni taloyhtiö vastaa hanoista, vai olenko väärässä?
Kommentit (3)
Ärsyttävää, että joka asiasta naristaan puheenjohtajalle. Hän ei taloyhtiötä omista, hän on asukastoimikunnan puheenjohtaja, eikä missään presidentin virassa. Ota hana irti ja marssi sen kanssa kauppaan hakeen uusi.
Asia on juuri siten kuten hallituksen pj sanoi. Taloyhtiö vastaa taloyhtiö laitteista, ei asiakkaan itse vaihtamista. Sama koskee pintoja. Jos tulee vaikka vesivahinko, niin taloyhtiö korvaa alkuperäiseeen tasoon, osakkaan itse laittamia kaakelointeja ja uutta keittiötä taloyhtiön ei tarvi korjata.
Onko sulla ollut taloyhtiön "lupa" hanan vaihdolle?
Luulisin kans et omaan piikkiin menee!