Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

yskiminen

Vierailija
15.01.2011 |

sairastan kat sairautta ja nyt limaneritys on ollut voimaasta varsinkin kun menen pitkälleni,tuntuu kuin limaa valuisi nielusta kurkuun ja on pakko ryiä se pois.olisikko kysymyksessä poskiontelotulehdus,vaiva lisää myös hengen ahdistusta...lisäksi vinkkejä uusista tai hyvkäsi havaittuja hoitoja kat tautiin esim.suolapiippu ???kokemuksia

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun kikat on höyryhengitys, suolavedellä kurlaus, kokeilin itse juuri myös tehokasta yskimistä

http://www.heli.fi/content/Julkaisut_materiaalit/Oppaat_aineistot/Astma… Mulla alko vihreä lima irrota heti.

Osaan imaista räät nielusta, se auttaa tosi paljon.

Kokeile nukkua istuallaan, jos oikein kovin yskittää. Jos henkeä (kurkunpäätä) ahtaa ja on ääni käheä (kurkunpään tulehdus), niin istuma-asentoon ja yritä rauhottaa yskä, raitista ilmaa ja jos et voi nielaista tai keuhkot menee ahtaalle (hengitys pihisee) niin lekuriin heti. Mutta jos sulla on korkea kuume ja nielu tosi kipeä, niin menisin heti, voi olla A streptokin aiheuttama angiina ja siinä on näköjään jälkitautina paisetta sun muuta inhottavaa.



Poskiontelon tulehdus ei välttämättä sekään ole bakteerin aiheuttama. Itselläni meni tälläkin kertaa nenä tukkoon välillä toiselta puolelta ja sitten toiselta ja paineen tunnetta oli poskipäissä, mutta lekuri arvioi virukseksi, joten olen vain sitkeästi odottanut ja pistänyt suolasuihketta, sekä naso-ratiopharmia yöksi.

Vierailija
2/3 |
15.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä saa todella tehokkaasti liman irtoamaan keuhkoista. Rakenna sellainen itsellesi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.01.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillä saa todella tehokkaasti liman irtoamaan keuhkoista. Rakenna sellainen itsellesi.

niin itseltäni löytyi näsfrida ja otin siitä sen letkuosan ja jonkun litran koristelasipullon käyttöön.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kolme