Luitteko Kuukausiliitteen malariajutun? Minä luin itku kurkussa
mutta onneksi se poika ilmeisesti parani. Harmi vaan, että kaikille ei käy yhtä hyvin :( Järkyttävä oli se kansikuvakin.
Kommentit (77)
Ei syypää malariaan ole ko. maan hallitus tai Teemu Selännekään, tosin uskon toimituksen tahallaan sijoittaneen malaria-artikkelin Selänteen ökyelämästä kertovan jutun jälkeen. Kyllähän se pistää ajattelemaan, mikä elämässä oikeasti on tärkeää ja kuinka epäreilu aikka maailma on. Selänne on toki omalla työllään rahansa ansainnut, mutta nääntynyt myanmarilainen maanviljelijä ei ole ikinä saanut mahdollisuutta moiseen.
Malaria jyllää maissa, jotka ovat rutiköyhiä. Siksi länsimaat eivät ole kiinnostuneita satsaamaan malariatutkimukseen ja tehokkaan hoitomuodon keksimiseen. Enemmän rahaa kun tuo länsimaisten karvankasvuongelmat ja potenssiongelmien hoito. Jos USA:ssa alkaisi leviämään malaria, koko homma saisi uuden käänteen. Yhtäkkiä kiinnostus sairauteen kasvaisi ja tehokas lääke todennäköisesti keksittäisiin.
yksi keino poistaa maailmasta köyhyyttä ja kurjuutta on kondomi ja ylipäänsä ehkäisy. Olenko väärässä?
Mihin joku tarvitsee 5 tai 6 luksusautoa? Ja onko jääkiekko ihan oikeasti niin maailmaaparantava juttu, että siinä tosi hyvälle on perusteltua maksaa se monta sataa tuhatta dollaria/työpäivä?
Mihin joku tarvitsee 5 tai 6 luksusautoa? Ja onko jääkiekko ihan oikeasti niin maailmaaparantava juttu, että siinä tosi hyvälle on perusteltua maksaa se monta sataa tuhatta dollaria/työpäivä?
Teemu Selänne vai nälkiintynyt malarialapsi lehden kannessa?
Niinpä.
Pitäisikö kansikuvan saada hyvälle tuulelle? ap
Mihin joku tarvitsee 5 tai 6 luksusautoa? Ja onko jääkiekko ihan oikeasti niin maailmaaparantava juttu, että siinä tosi hyvälle on perusteltua maksaa se monta sataa tuhatta dollaria/työpäivä?
Teemu Selänne vai nälkiintynyt malarialapsi lehden kannessa?
Niinpä.
oma lapsi samanikäinen kuin se poika. Minua ahdistaa niin nämä jutut, ja sitten just joku ökypelle esittelee taloaan. Mä en rikkaana julkkiksena KEHTAISI pröystäillä. Nytkin, keskiluokkaisena suomalaisena, tunnen jatkuvaa kalvavaa syyllisyyttä hyväosaisuudestani ja en osaa nauttia uusista asioista kun tiedän, kuinka huonosti asiat maailmalla pienillä lapsilla on.
Miettikääpä, klumpi saa enemmän ihmisiä hyvälle tuulelle:
Teemu Selänne vai nälkiintynyt malarialapsi lehden kannessa? Niinpä.
Jostain syystä tietyt urheilulajit ( formulat, jääkiekko) vetää firmojen mainosrahaa/ yritystapahtumia enemmän kuin vaikka Finlandiahiihto. Ja kun yritykset on mukana, raha lähtee pyörimään.... ja hyville suorittajille maksetaan aivan älyttömästi.
Malarian hoito tai estäminen ei ole mediaseksikästä eikä houkuta firmoja.
Varmasti suunniteltu. Mahtaa Teemua vituttaa, jos tajuaa asian (tuskin tajuaa). Tuli myös heti mieleen, että siinä maailman epäreiluus konkretisoituu hienosti: ökymiljönääri ökylinnoineen ja luksusautoineen ja seuraavalla sivulla malariaan kuoleva resuinen 2-vuotias.
No anyways, juttu vielä lukematta sanasta sanaan, mutta tuskin vetää vertoja sille kuukausliitteen kongolaislapsisotilaista taannoin kertovalle jutulle, missä kerrottiin lapsista, joiden isä ja äiti oli tapettu heidän silmiensä edessä ja jotka nukkuivat ase ainoana turvanaan. Sitä juttua karmeampaa artikkelia en ole ikinä elämässäni lukenut. Lapset pikkusisarukset sylissään juoksevat hädissään metsässä etsien turvaa, kunnes se löytyy julmista sotilaista... Voi jeesus tätä maailmaa.
Mika Häkkisen lapsen nimeä jaksetaan päivitellä, oikeasti tärkeä asia ( malaria) ei kiinnosta ketään :(
Mihin joku tarvitsee 5 tai 6 luksusautoa? Ja onko jääkiekko ihan oikeasti niin maailmaaparantava juttu, että siinä tosi hyvälle on perusteltua maksaa se monta sataa tuhatta dollaria/työpäivä?
se sinulle kuuluu montako luksusautoa jollain on? Teemu on omalla työllään hankkinut rahat niihin kaikkiin.
Ja jollekin urheilutähdelle todellakin kannattaa maksaa moisia summia jos joukkue sen avulla pärjää.
Bisnes on bisnestä.
Ja jollekin urheilutähdelle todellakin kannattaa maksaa moisia summia jos joukkue sen avulla pärjää.
Bisnes on bisnestä.
Tuottavasta työstä maksamisen ymmärrän ja ammattiurheilijoidenkin palkat tiettyyn rajaan asti; mutta NHL:n palkat ( samoin kuin formulakuskien) on järjettömät.
Ja jollekin urheilutähdelle todellakin kannattaa maksaa moisia summia jos joukkue sen avulla pärjää.
Bisnes on bisnestä.Tuottavasta työstä maksamisen ymmärrän ja ammattiurheilijoidenkin palkat tiettyyn rajaan asti; mutta NHL:n palkat ( samoin kuin formulakuskien) on järjettömät.
Menestyvä joukkue tienaa enemmän rahaa kuin huono joukkue. Ole ihan vapaasti ymmärtämättä -kyllä firmoissa osataan laskea mitä kannattaa kenellekin maksaa.
Ja tosiaan hurja kontrasti Selänteen autoihin, varmasti ihan tarkoituksella laitettu noin.
Taas kerran heräsin ajattelemaan kuinka hyvin itsellä on asiat, kuitenkin.
On se nyt perkeleellinen vääryys, että jollain idioottimaisella kiekon läimimisellä ansaitsee sellaisen omaisuuden, että voi loisvaimonsa kanssa ökyillä loppuelämänsä puolen maailman eläessä köyhyydessä. Se on sellainen epäkohta, joka pitäisi muuttaa just nyt. Ja juu saahan sitä keräillä autoja, mutta ahneutta ja idiotosmia se on ja sen on totisin tosi.
Menestyvä joukkue tienaa enemmän rahaa kuin huono joukkue.
Kaivosyhtiö tuottaa raaka-aineita, joita joku haluaa ostaa. Ravintola tuottaa ruoka-annoksia, joita joku haluaa syödä. Mitä jääkiekkojoukkue tuottaa? Miksi jääkiekkoshow on niin paljon "arvokkaampaa" kuin vaikka balettiesitys tai teatteri?
että meidän kaksivuotias on laihempi kuin kehitysmaan malariaa sairastava lapsi.
Mutta joo. Teemu Selänteen ökyily on aina ollut erittäin mautonta. Toki toimituksellinen ratkaisu sijoittaa malariaan kuoleva pikkupoika Selänteen privaatin golf-kentän jälkeen oli erittäin toimiva. Selänteestä jäi ällöttävä kuva.
Kaivosyhtiö tuottaa raaka-aineita, joita joku haluaa ostaa. Ravintola tuottaa ruoka-annoksia, joita joku haluaa syödä. Mitä jääkiekkojoukkue tuottaa? Miksi jääkiekkoshow on niin paljon "arvokkaampaa" kuin vaikka balettiesitys tai teatteri?
tienaa maineellaan. Voidaan myydä fanituotteita, mainospaikkoja pelipaidoista ja kaukalon reunasta. Sitten tulee näkyvyys tv:ssä mainostuloineen ym ym.
Jääkiekkoshow on nyt vaar arvokkaampaa koska se kiinnostaa ihmisiä. Balettiesitys tai teatteri eivät kiinnosta.
Oikeastaan minulle on ihan sama mitä siitä maksetaan, mutta vuosienkaan pelien seuraamisen jälkeen (pakosta) en voi kuvitella mitään tylsempää ajankulua. Tai no, ehkä formulat.
Jääkiekkoa pitäisi verottaa rankasti ja rahat laittaa vaikka malarian ehkäisyyn. Jääkiekkolippuihin voisi lisätä 100% hintaa, ja tämä olisi se vero.
Suurin ongelma maailmassa on liika VÄESTÖNKASVU, ei mikään muu. Köyhissä maissa ihmiset saavat liikaa lapsia, joka tekee heistä entistä köyhempiä, koska ruokaa, lääkkeitä ja koulutusta ei riitä kaikille. Kondomit ja ehkäisypillerit käyttöön ja joku Kiinan mallin mukainen yhden lapsen politiikka niin maailman ongelmat olisi sillä ratkaistu. Tuossa jutussa haastatellulla naisellakin oli 4 lasta ja viides tulossa. Meidän maapallo ei mitenkään kestä tuollaista räjähdysmäistä väestönkasvua. Olen huolestunut. Kaikki kehitysapurahat pitäisi suunnata perhesuunnitteluklinikoille ja naisten koulutukseen, ne on tehokkaimmat väestönkasvun rajoittajat.
Mitä tulee Selänteeseen niin minuakin ällötti lukea se juttu. Eniten ehkä sen takia, että Selänne puhui elämän tarkoituksesta, jotain että pitää tehdä sitä mistä nauttii eniten. No, herran mieltymykset kun tiedetään niin vaikea arvata mitä se on. Maitopojan imago on puhtoinen, mutta senhän tietää lähes koko Suomen kansa, että Selänne ei ole niitä uskollisimpiä aviomiehiä vaan avoimesti heilastelee muiden naisten kanssa. En ymmärrä miten jostain Tiger Woodsista tehtiin niin iso juttu, mutta meidän oma Teemu kultapoika saa rellestää miten tahtoo ja yksikään lehti ei kirjoita juttua??!