Onko sulla huulilävistys?
Miten paljon sattui, kuinka nopeasti parani? Onko pahakin tulehtumisen riski? Pitääkö syödä viikon ajan vain keittoja?
Kommentit (8)
menin ottamaan ja pyörtyminen oli millin päässä.
Huone pyöri silmissä kun yritin lähteä sieltä ne vaan sano et käy ostaa heti jotain limua:)
Selvisin ulos ja limunkin sain ostettua,mutta kyllä heikotti.Luulin,että ei mulle noin käy:)
Lävistys ei asettunut koskaan,tulehtui enkä saanut sitä paranemaan.Pidin sitä noin 1kk sitten ja terkkarilla kävin otattamassa pois kun oli niin tulehtunut ja sain kuurin.
Nyt on arpi muistona:)
Ei siinä mitään keittoja tarvinnu syyä,mutta mua se häiritsi tosi paljon kun piti varoa sitä kun oli niin tulehtunut. Mut näin ei kaikilla tapahdu:)
Valitettavasti olen siitä joutunut luopumaan.
Laittaminen ei tuntunut missään (niin kuin ei minkään lävistykseni) ja parani hyvin. Syömisiä ei tarvinnut lävärin takia muutella.
Suosittelen valitsemaan paikan hyvin. Ei-ammattitaitoinen lävistäjä saa touhusta hyvinkin kivuliasta; hutiloiden tehdyn lävistyksen jälkihoidon hankaluudesta puhumattakaan.
Ei satu aivan hirveästi, mutta ottaahan se tietenkin kipeää, kun huulen läpi pistetään neula ja sitä renkslataan.
Parani aika nopeasti, siis sillä tavalla että ei ollut kipeä. Huomasin tällä toisella kerralla, että sitä lävistyskorua ei kannata vaihtaa tapista renkaaseen kovin pian, vaan sen lävistyksen pitää antaa parantua sisältä kunnolla. Sain siihen kunnon tulehduksen ja jouduin hakemaan antibiottikuurin! Kannattaa seurata lävistäjän ohjeita tulehduksen välttämiseksi.
Ei tarvitse keittoja syödä, eiköhän keitonsyönti kuulu kielilävistyksen yhteyteen. Ei se kipu kestä välttämättä kuin seuraavan päivän.
Paljonko huulilävistys maksaa?
Hae jotain paikallista lävistysliikettä, useimpien nettisivuilla on lävistyksiä koskeva hinnasto esillä kyllä.
ei siis yhtäaikaa vaan aina yksi kerrallaan. Ylähuulessa keskellä on tällä hetkellä. Sattui aika pirun paljon. Ja parani muuten melkeinpä heti, mutta edelleen (n.2 vuotta ollut) sellaista töhnää joka pitää puhdistaa n. kerran päivässä. Maksoi n.50e.
Eikö huulilävistys ole tiellä esim. suudellessa?
Ei ole, enempi esim. hampaat ovat siinä hommassa tiellä kuin lävistys :)
Mulla on ollut huulessa tappi, hevosenkenkä ja nyt semmoinen muovinen, taipuisa ja tosi lyhyt hevosenkenkä, jota tuskin huomaa. Mikään noista ei ole ollut tiellä.
Eipä sattunut.Parani todella nopeasti,mikä limakalvoilla yleensä tapana (silti yksilöllistä).
Lävistys kuin lävistys tulehtumisriski on aina olemassa ja se tulehtuminen ainakin yritetään ehkäistä oikealla hoidolla.
Ja syy miksi ei enää ole on hammaslääkärin suositus kun alkoi ien vetäytymään lävistyksen kohdalta ja paljastamaan hammasta.Ehti kyllä olla vuosia.
Sitten myöskin suosittelen muovista tappia,itse ainakin koin ettei se pilannut hammaskiillettä niinkuin teräksinen.Ja huomasinpa senkin että teräksinen yhdistettynä tiettyihin juomiin alkoi tehdä sellaista kuoppaa huulen sisäpuolelle.
Että tämmöistä :)