Oisko vaan parempi laittaa öapseni yksi kaverisuhde poikki tai jäähylle?
6-7 vuotiaat lapset kyseessä. Nyt tuo lapseni kaveri on pyytänyt valehtelemaan asioita omille vanhemmilleen tms.. On hyvin sosiaalinen lapsi ja tuntuu pompottelevan kaikkia.Ovat olleet monta vuotta läheisiä mutta nyt on löytänyt itselleen uusia kavereita ja pitää lastani varalla. Eli kaveeraa silloin kun hänelle sopii ja muuten ei. Lisäksi noi käytöstavat on ylimieliset, tuli just tuo valehtelujuttu ilmi. Lisäksi se loukkaa lastani kun ulkona näkevät niin ei tervehdi ja noteeraa jos on muuta seuraa. Keksii myös valheita, tarinoita.
Yksi perhe tässä lähellä on kieltänyt lastaan olemasta tämän tytön seurassa, onko tällainen yleistä? Musta tuntuu että taidan tehdä samoin. Siis jos 7v saa juosta kyläpaikasta toiseen tms lisäksi valehtelee vanhemmilleen niin onko se oikein.
Juttelin tuosta valehteluasiasta lapseni kanssa ja on pahoittanut mielensä ja on itse sitä mieltä ettei kyläile enää siellä- taidan tukea tätä päätöstä.
Kommentit (8)
sillä se on syrjimistä ja todennäköisesti vaan lisää huonoa käytöstä. Aikuinen voi olla aikuinen ja puhua lapsen vanhempien kanssa aiheesta. Tai sitten voi puhua omalle lapselleen ja kertoa millaista käytöstä voi ja pitää sietää. Lapsi voi tehdä tästä omat päätelmänsä ja vältellä kyseistä tyyppiä.
Tuon ikäisillä se on nimenomaan vanhempi joka päätökset tekee.
lapsi sanoo kaverille: "Mun äiti on kieltänyt olemasta sun kanssa!" Millaista käytöstä tämä sitten poikii? Kiusaamista. Niin se vaan on. Lapsen pitää oppia myös itse luovimaan näissä sosiaalisissa tilanteissa.
Juuri siksi pelkäänkin sanoa lapselle mitään koska pelkään että sanoo "äiti on kieltänyt olemasta sun kanssa". Ja heikkouttani myönnän myös että tuota perhettä pidetään jotenkin "hyvänä" perheenä täällä. Joten en halua loukata koska varmasti kostaisivat jotenkin. Arempi lapseni siis kärsii melkein joka tapauksessa.
Yritän vaan jotenkin luovia niin että näkisivät mahd vähän. Lähinnä pelkään sitä kun ei tuo yhtään kunnioita vanhempiaan ja muiden vanhempia niin millainen hirviö on teini-iässä. Ja varsinkaan silloin en halua lasteni olevan tekemisissä.
ap
vaan ohjailla lastan parempaan seuraan. Auttaa ja kannustaa etsimään uusia kavereita.
Hanki lapsellesi vaikka joku kiva harrastus jossa tutustuu muihin lapsiin ja näiden vanhempiin.
Vasta jos muu ei auta niin sitten vasta kiellät.
Tosiaan viimeistään kun lapset ovat teinejä olet kiitollinen.
että aina kannattaa puhua. Soita tytön vanhemmille ja keskustelkaa asiasta.
sillä se on syrjimistä ja todennäköisesti vaan lisää huonoa käytöstä. Aikuinen voi olla aikuinen ja puhua lapsen vanhempien kanssa aiheesta. Tai sitten voi puhua omalle lapselleen ja kertoa millaista käytöstä voi ja pitää sietää. Lapsi voi tehdä tästä omat päätelmänsä ja vältellä kyseistä tyyppiä.
jotka puolustelevat kiusaavia lapsia. Mitä syrjimistä siinä on jos ei halua lastaan kiusaajan seuraan.
ja anteeksi kirjoitusvirheet. Vauva sylissä.
ap