Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kannattaako nelikymppisen opiskella sosionomiksi? Työllistyykö alalla jos on aktiivinen? Palkka on pieni,mutta miten pieni?

Vierailija
04.04.2007 |

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eläkeikään on yli 20 vuotta aikaa!

Vierailija
2/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä sun aikasempi koulutus on?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko toi niinku yhdistettynä entinen sosiaalikasvattaja ja sosiaaliohjaaja?

Vierailija
4/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

periaatteessa on sosiaalialan ammattilainen. Kenttätyössä.

Voi suuntautua lapsiin, nuoriin tai vanhuksiin. Laitostyötä paljon tarjolla, palkka himpun verran suurempi kuin lähihoitajilla. Joissain paikoissa tosin tietysti sitä samaa tekevät kuin lähihoitajatkin.



Tietysti kokemuksen myötä tulee paljon " vaativampia" hommia, projekteja ym., mihin ei ehkä lähärin koulutus riitä.



Terv. valmistuva sosionomi, tosin vajaa 3-kymppinen!

Vierailija
5/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaanhoitajan opinnot ja kun valmistun olen nelikymppinen.



Eiköhän tuossa vielä jokunen työvuosi ole takana kun äitiylomatkaan ei tule niitä enää katkomaan ja pieninkin lapsista alkaa siinä vaiheessa olla jo liki kouluikäinen....

Vierailija
6/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

u paitsi jos vaihtoehtona työttömyys tai tarvitsen työkokemusta tai haluan tutustua työhön. Kyllä esim päiväkodissa sosionomi on lastentarhanopettaja ja lähiihoitaja lastenhoitaja. Miksi ei näin olisi muuallakin? Sitä paitsi monet tekevät esim sosiaalityöntekijän hommia vaikka eivät ole päteviä kun vaaditaan yliopistotutkinto että en menisi yleistämään että tekevät lähihoitajan hommia aluksi. Eihän lääkärikään tee sairaanhoitajan hommia alussa tai opettaja koulunkäyntiavustajan vai olenkohan ihan pihalla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelu on vähän vaativampaa ja kestää vähän kauemmin (toki yliopistotutkinnon voi vetäistä nopeastikin jos vaan jaksaa raataa hulluna), mutta sosiaalityöntekijöistä on hirveä pula eli työpaikka on varma toisin kuin sosionomeilla AMK, joiden työllistyminen oman alan töihin on huonompaa.



Muistakaahan sosionomit amk käyttää tuota amk-liitettä sillä sosionomi on yliopistotutkinto (ei enää sillä nimellä mutta jos on sosionomi niin on sosiaalityöntekijä yliopistotutkinnolla) ja sosionomi amk taas on alempi, ammattikorkeakoulututkinto.

Vierailija
8/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

harjoitteluita voi valita oman kiinnostuksen mukaan. Riippuu tietty suuntautumisesta, eli toisin sanoen, mitkä on pakollisia opintoja.

Itsellä lapset ja nuoret ja " vanha" lisänimi tulevaan titteliin on sosiaalikasvattaja.

Pakollisia opintoja varhaiskasvatus (työharjoittelu päiväkodissa) ainakin ja mm. lastensuojelun harjoitteluun voi valita esim. lastenkoti, Ensi-ja turvakoti, perhekoti, projektityö, kuntoutuslaitokset jne.

Aika paljon voi muokata opinnoistaan " omannäköisen" , hakemalla juuri niihin harjoittelupaikkoihin töihin, mihin meinaa " isona" hakea töihin.



Esim. mielenterveyden harjoittelun voi suorittaa TODELLA monessa eri paikassa, lasten, nuorten tai perheiden parissa, laitoksessa, avohuollossa, klinikalla jne jne.



Vaikka ei pääsisikään haluamaansa suuntautumisvaihtoehtoon, voi valinnaisilla opinnoilla muokata suuntautumistaan myös!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
04.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

päihdetyössä. Epistä

Vierailija
10/11 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska sosionomi ei saa mitään terveydenhuollon koulutusta



Itse olen sosionomina työskennellyt järjestösihteerinä, projektityöntekijänä, erityiskasvattajana ja koordinaattorina



palkka ollut kahdentuhannen molemmin puolin, nyt perustyössä, missä olen, saan 2200¿/kk enkä saa mitään lisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
05.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sen verran voin sanoa, että olen sosionomi+diakoni, eli olen suuntautunut kaksoistutkintoon : )

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yhdeksän