RKP näyttää menettäneen sen keinotekoisen vastakkainasettelun tuoman kannatuksen
Hyvin sanottu. Ja huom, tuo ei ole edes persu, vaan kokoomuslainen.
"RKP näyttää menettäneen sen keinotekoisen vastakkainasettelun tuoman kannatuksen jolle se on asemaansa rakentanut jo yli 40 vuotta. Oikeasti kaksikieliset ovat alkaneet luopua ruotsinkielen osalta odotuksistaan ja myöskin keinotekoisesti esitetyt "historialliset yhteydet" ovat alkaneet menettää merkitystään kielikysymyksen perusteluina. Ruotsin vallan aikaa ei pidetä mitenkään oleellisena syynä jatkaa vuoden 1968 hallitusohjelman poliittisena iltalypsynä päätettyä pakkoruotsia. Kielikysymys ei Suomen itsenäistyessäkään ollut kenellekään vielä moneen vuosikymmeneen millään tapaa ajankohtainen saati välttämätön. Nykymaailmassa opiskeltavan keskipitkän kielivalinnan rajaaminen tässä mittakaavassa on jopa selkeän haitallista."
http://ilikka.puheenvuoro.uusisuomi.fi/163637-rkp-tippuu-euroopan-parlamentista
Kommentit (6)
Tällä hetkellä RKP on ihan paniikissa, kun kansalaisaloite pakkoruotsin poistamisesta on tulossa eduskunnan käsittelyyn.
Jos tästä tulee kansanäänestys, niin äänestän. Kaikki muu on ajanhukkaa ja turhaa löpinää. Pois pois, rkpl.
Rasistipuolue pois eduskunnasta!
"RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.
Ehdotuksen mukaan opetus luokkatiloissa järjestettäisiin omalla äidinkielellä, mutta oppilaat olisivat yhdessä lounastauoilla ja välitunneilla. Tilasiirroksella syntyisi säästöjä.
- Ehdotus järkytti meitä, kertoo kaupunginvaltuutettu Mia Grundström (r.)"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinkieliset-samaan-kouluun
Men det här är fantastico! Skål och heja hej! Meniköhän oikein? :O
RKP:läiset voisivat muuttaa Ahvenanmaalle. Siellä suomenkielisten sortaminen on ihan laillistettua!
RKP:n oma media eli Svenska YLE vääristelee uutisoidessaan vapaata kielivalintaa kannattavasta kansalaisaloitetta. Aloite on muka ruotsinvastainen tai aloite haluaa lopettaa ruotsin opetuksen koulussa. Kumpikaan väite ei pidä paikkaansa. Ei valinnaista ranskan opetusta kannattavakaan vastusta ranskan kieltä tai halua lopettaa ranskan opetusta kouluista.