Kutsusta juhliin (uusperheasiaa)
Onko korrektia, että kirjekuoressa lukee nimet tässä järjestyksessä:
Miehen nimi, miehen lasten nimi, miehen puolison nimi
Minusta pitäisi olla pariskunta ensin, lapset sitten...Mitä mieltä olette?
Tosin miehen lapset käyvät luonamme vain joka toinen viikko. Mutta silti. Me olemme pari nyt.
Mun mielestä on tosi outoa, että avopuolison nimi on viimeisenä...Jos mies ja ex olisivat vielä naimisissa, ei varmasti exän nimi olisi lasten jälkeen.
Mä niin vedin herneen nenään. Mua ei ainakaan noissa kekkereissä tulla näkemään, se on selvä.
Lisäksi mun lapsia ei ole kutsuttu, mikä on melko törkeää sekin. Erikseen sanottiin, että kutsu koskee vain miehen lapsia. Olisi edes maininnut, että minunkin lapseni voivat tulla. Mitä kauheata siinä nyt sitten olisi ollut?
Kommentit (87)
Aika väsynyttä tavaraa taas vaikka oletkinj paljon hyviä elementtejä aloitukseesi yhdistellyt. Jos nyt kuitenkin leikitään mukana, niin tuolla säkenöivällä luonteella voit olla tyytyväinen, että sinut on ylipäätään kutsuttu. :)
Tollasta toi nyt vaan on uusperheissä
Huoh.
Jos ei sinulla ole mitään järkevää kommentoitavaa kuin esim. "voi hyvää päivää", voit jättää sen tekemättä.
Ap
En ymmärrä miksi ap saat tuollaisia lyttääviä kommentteja.
Todellakin on törkeää enkä mäkään ko. kutsuille menisi. Juntteja.
Ehkä kutsujat eivät voi sietää ap:n lapsia?
[quote author="Vierailija" time="06.05.2014 klo 13:08"]
Huoh.
Jos ei sinulla ole mitään järkevää kommentoitavaa kuin esim. "voi hyvää päivää", voit jättää sen tekemättä.
Ap
[/quote]
Kommetti oli oikein oivallinen, koska ei tähän voi muutakaan sanoa. Hyvää päivän jatkoa.
Ap on vasta teini-ikäinen ja jo on ehtinyt uusperheen perustaa. Rivakkaa toimintaa :-)
Mielestäni se on ikävää, että sinun lapsiasi ei ole kutsuttu, mutta on kyllä täysin turhanpäiväistä hermostua jostain nimien järjestyksestä kutsussa. Emme onneksi elä enää 1800-luvulla.
No tyhmä saa miehenkin suku olla, jos exäänsä hyysää...Sen verran idioottimaisesti on käyttäytynyt; vehtaillut muiden kanssa jo ennen eroa, 2 vk erosta uus mies asuu samassa huushollissa, ja lapsi uuden kanssa syntyi vuosi erosta... ja jopa minulle on miehen äiti sanonut, että on ns. vaikea tapaus, että miten minä hänen kanssaan tulen toimeen...Kumpikohan tässä näyttää ns. paremmalta vaihtoehdolta tälle miehelle, minä vai hutsu ex? Ja se, että jollain on jonkun kanssa lapsia, ei nyt niin kauhean iso saavutus ole. Biologiaa.
Mutta tietysti, kun on lapsia, yritetään exänkin kanssa pysyä väleissä.
Surullista oli, että lapseni meni hakemaan postin, kysyi kutsusta ja myös kysyi:"Ollaanko me menossa sinne? Vai eikö me (hän ja sisarus) mennä sinne ollenkaan? Niinpä. Aionkin ottaa puhelimen kauniiseen käteeni ja oikeasti kertoa, mitä tästä "kutsusta" ajattelen.
Ap
[quote author="Vierailija" time="06.05.2014 klo 13:08"]
Huoh.
Jos ei sinulla ole mitään järkevää kommentoitavaa kuin esim. "voi hyvää päivää", voit jättää sen tekemättä.
Ap
[/quote]
Mitä muuta tuollaiseen aloitukseen voisi edes vastata ;-)
Uusperhe-etikettiä ei ole vielä kirjoitettu. Ehkä ap. sinä ryhtyisit sitä opasta kirjoittaamaan, että jatkossa kaikki menisi sitten tismalleen oikein.
Ajattele, jos lehmät ihan oikeasti lentäisivät. Eikö silloin lokinkakka otsalla olisi aika pikku juttu.
Ei ole ok. Minulla ei ole lapsia, mutta miehelläni on lapsi edellisestä suhteesta ja olisin loukkaantunut, jos omat sukulaiseni/ystäväni eivät kutsuisi häntä juhliin, johon lapset ovat yleisesti tervetulleita. Miehen lapsi on perheenjäsen.
Ja jos kutsu tulis miehen suvun/ystävien puolelta olisi mielestäni epäkorrektia, jos perheen aikuisten nimet eivät olisi ensimmäisinä. Ihan samat käytösnormit koskevat mielestäni kaikkia perheitä, riippumatta siitä onko kyse ydin- vai uusperheestä.
Mikä teitä ihmisiä oikein vaivaa? TOTTAKAI aikuisten nimet kirjoitetaan kutsuun ensin. Muu on täyttä vittuilua.
Mulla ei ole uusperhettä, mutta sanon silti, että kyllä aikuisten nimet kirjoitetaan ensin, vielä jopa niin, että nainen ensin, sitten mies. Sitten lapset.
Jos ap:n lapset asuu teidän kanssa, niin on törkeää jättää ne kutsumatta, jos miehen lapset kutsutaan. Jos ap:n lapset asuu isänsä kanssa ja on teillä esim. vain joka toinen viikonloppu ja miehen lapset asuu teillä, voisin ymmärtää, että ap:n lapsia ei kutsuta.
Eli ei ole hyvän maun mukaisesti tuo kutsu kirjoitettu. Tosin sanon myös, että todennäköisesti se ei sisällä mitään piilovittuilua. Olen huomannut, että suurin osa ihmisistä ei osaa tällaisia juttuja ja nimet voi olla ihan vaan huolimattomuutta tai välinpitämättömyyttä ihan missä järjestyksessä vaan.
Tännehän ei kannata kirjoittaa mitään uusperhe asiaa jos haluaa asiallisia vastauksia.
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä, että jos pariskunta kutsutaan, niin heidän nimet ensin ja sitten vasta lasten. Se, kutsutaanko myös uuden vaimon entisen suhteen lapsia, riippuu varmaan juhlista ja siitä, kuinka tuttu järjestäjä on lapsille. Jos minä olisin kutsumassa uusperhettä, osoittaisin kutsun todennäköisesti muodossa " Matti ja Maija Virtanen perheineen ". Se olisi mielestäni fiksua.
Mä olisin myös loukkaantunut ja pahasti. Toihan on ihan puhdasta vittuilua isolla V:llä. En menisi koko juhliin.
Voi hyvää päivää..