Mitä teette mammat vappuna?
Onko kaikilla jo hienot suunnitelmat valmiina....
Kommentit (13)
Iso marssi tulossa, koko vasemmisto yhteisenä rintamana Helsingissä.
Vappupäivänä mennään huvipuistoon.
Vappupäivänä mennään torille ainakin ja varmaankin syömään perheen kesken.
hupia. Vappupäivänä vappulounaalle molempien isovanhempien ja muiden sukulaisten kanssa.
mies lähtee ryyppäämään kymmenen minuutin varoitus ajalla, joten istun sitten kotona tytön kanssa kahdestaan. tai sitten jos tyttö ei ole kotona mieheni ottaa pari, jonka jälkeen pitää lähteä käymään jossain ja minun täytyy ajaa, ja sitten huomaan kuskaavani kännisiä loppu illan.
Ellen iohan miehen kiusaksi keksi jotain Oikeasti kivaa tekemistä ilman sitä.
Luultavasti ollaan ihan himassa vaan, ja oman porukan kesken. Sen verran oon miettinyt vappua, että meinaan laittaa terassikalusteet paikoilleen ja grillin, jos sää vaan sallii niin vois grillata.
Miehen ja lapsen kans vietetään aikaa. Ulkoillaan, leikitään kotosalla, tehdään kotihommia. Ei mitään erikoista, mutta mukavaa kuitenkin. :)
Ehkäpä sentään käydään vappupäivänä vaunuilemassa kaupungilla ja ostamme poitsulle ilmapallon. :)
illalla pari huikkaa vahvempaa simaa
aamulla aikasin vapputorille palloja valkkaamaan. ja katsomaan kulkueita ja ETENKIN vanhoja autoja :PPPP
Sitten kotia höyryvän kuumalle aromipesä keitolle
Makaan Tunisian auringossa isoa mahaan paistatellen (iso siis raskauden takia), syön hyvin ja nautin perheeni seurasta.
No ei pitäisi hehkuttaa, turistiripuli tulee kumminkin...;) (tämä kommentti vain siksi, ettein muiden av-mammojen tarvitse vaivautua).
Niin, ja eihän se Tunisia mikään kiva paikka ole, turistirysään mennään ja muslimimaa ja ahdistavia kauppiaita ja likaisia kahviloita (tämäkin ihan valmiiksi, ettei tarvitse vaivautua). Unohtuiko jotain?
siellä ohjelmaa lapsille ja aikuisille, simaa ja herkkuja, ilmapalloja jne. Lapsilla naamiaisasut, ehkä aikuisillakin :)
Uskon että on kivaa!
Vapunpäivänä mennään Ullikselle piknikille kuten AINA, vanhoilla opiskeluaikojen ystävillä on kaikilla lapsia, joten mukavaa tulee. Riehakasta, ja herkutellaan yhdessä.
Jos sää on todella kämänen, niin ollaan jonkun kotona sit, lattiapiknikillä :), onneksi parikin perhettä asuu kävelymatkan päässä Ullikselta niin voidaan siirtyä vaikka kesken aamupäivän, jos sade yllättää tms.
Käydään torilla, ostetaan lapsille pallot ja vähän metrilakua... Sitten mennään syömään suosikkiravintolaamme ja sitten viereiseen puistoon vielä kävelylle.
Illalla katsotaan joku hyvä leffa videotykillä, kenties saunotaan ja hellitään ihania lapsiamme :)
Ehkä kutsutaan sinne jotain vieraita.
omien (3kpl) lasten lisäksi. Mies varmaan töissä vappupäivänä :/