Entä nuorimman tuntemasi perheen ikä,jolla oma talo/asunto ja työpaikat?
Kommentit (10)
Vanhemmat rakensivat nuorelle perheelle oman talon. Mut joo, ne opiskeli molemmat amiksessa. Nyt ovat jo työelämässä. Nyt ovat kakskymppisiä, töissä ja toinen tenavakin syntyny jo.
Eipä olisi itse tullut mieleenkään 16-v. ruveta haaveilemaan omakotitalosta. Ei edes 20-v. Nyt melkein kolmekymppisenä, ensimmäisen lapsen synnyttyä, olemme muuttaneet omakotitaloon.
Molemmila oli vakituiset työpaikat. Esikoinen syntyi vuotta myöhemmin.
Vierailija:
Eipä olisi itse tullut mieleenkään 16-v. ruveta haaveilemaan omakotitalosta. Ei edes 20-v. Nyt melkein kolmekymppisenä, ensimmäisen lapsen synnyttyä, olemme muuttaneet omakotitaloon.
ostivat ensimmäisen oman asunnon muistaakseni 19-vuotiaina. Nyt 23 vuotiaina ovat naimisissa, asuvat omassa paritalossa 5h+keittiö 110 neliötä. Mies työssä ja äiti hoitovapaalla. Yksi pieni lapsi. Eivät tee lisää.
Jostain tällä pariskunnalla on ylimääräsiä tuloja, koska miehen työ ei ole kaksisesti palkattua ja naisen hoitovapaa raha on se naurettavan pieni mikä kaikilla. Sitä niiden linnaa ja kallista autoa eivät maksaisi ellei rahaa tulisi jostain muualta. Eivät juuri kerro, mutta veikkaan että vanhemmat syytävät suht paljon rahaa.
ja suloiset lapset 6v ja 3v. Heille nostan hattua! :)
tai no minunhan nuo kaikki on.. ukko on työtön
Me olimme 18 ja 23vuotiaat kun ostimme oman talon ja oli työpaikka ja ensimmäinen lapsi.