28.000 e lainaa huonekaluihin
Kaverit rakensivat talon, se valmistui juuri. Talo oli käydessämme käytännössä sänkyjä lukuunottamatta kalustamaton. Rouva kertoi iloisena kuinka he käyttivät " lainasta nostamatta jääneet 28.000 e" huonekaluihin, Vepsäläiseltä koko hoito. " Tohon tulee Muuramen se ja se, tohon Artekin se ja se. Ja sitten mun oli pakko vielä saada Eero Aarnion tuplakupla -lamppu tohon pöydälle.
Ja kun laina-aika on tässä vaiheessa iloiset 35 v, kokonaismäärä 245.000 (eli kaikki minkä pankki myönsi) ja lyhennys " vähän yli tonnin" .
Saapi aika monta vuotta lyhentää pelkkiä huonekaluja. Koronnousua odotellessa...
Emme varmaan ole mikään esimerkkiperhe taloudenhoidon suhteen ja iso se on laina meilläkin, vaan kolme periaatetta pitää: Laina-aika ei yli 20 v, annuiteetissa max 50 % koron osuus, ja tuloista max 35 % lainanhoitoon. Ja viimeisenä: Ei lainarahaa kulutukseen (eli vaatteet, AV-systeemit, kalusteet ja etelänmatkat)
Oi aikoja oi tapoja. Kaikki mulle ja nyt heti. Eikö ihmiset yhtään laske, saatikka tajua, mikä aika elämästä on 35 v elää siten, että mihinkään muuhun kuin siihen wannabegloriankoti kämpän maksamiseen ei kertakaikkiaan raha riitä. Ja että se talon ylläpitokin maksaa aika lailla.
Kommentit (17)
Eikö sulla oo oikein sisältöä elämässä...?
Sitä en ymmärrä jos jokapäiväiseen elämään (ruokaan, vaatteisiin, harrastuksiin....) pitäisi lainaa ottaa, mutta johonkin huonekaluihin se on ihan ok.
kallista lystiä silti on.
Sijoittaisi mielummin tuon vajaa 30 000 ja ostaisi tuotoilla niitä huonekaluja hiljalleen.
Kierrättämällä ja antiikiliikkeistä saa myös edullisesti hyvää tavaraa.
Vierailija:
Eikö sulla oo oikein sisältöä elämässä...?
Ei varmaan sen enempää tai vähempää, kuin muillakaan kirjoittajilla:) Huvikseni kulutin n. 3 minuuttia tuon laskemiseen ja viestin kirjoittamiseen.
t. 10
Vierailija:
Kertokaapa joku laskinko oikein (Osuuspankin laskurilla). Oletuksena korkoprosentti 5,0 %, lainaan kiinteä 1236,48 ¿ / kk.A) Ostetaan huonekalut lainalla
Lainaa: 245000
Laina-aika: 35 v 0 kk
Korkokulut: 274323,60 ¿B) Ei osteta huonekaluja
Lainaa: 217000
Laina-aika: 26 v 5 kk
Korkokulut: 173729,80 ¿Eli 28000 ¿:n huonekalut aiheuttavat 100593,90 ¿:n korkokulut. Lisäksi jos säästetään 26 v 5 kk:n jälkeen sama lainaan menevä summa on lisäksi rahaa 35 v:n kohdalla 142195,20 ¿. Eli yhteensä huonekalujen kustannus on 28000+100593,90+142195,20=270789,10 ¿. (Inflaatiota, korkovähennystä, korkotuloja tms. ei ole huomioitu.)
No kukin tekee valintansa. Minä yritän ymmärtää.
en nyt 30v lainaa huonekaluihin ottaisi, mutta tuollaisen perus 1-2v kulutusluoton voisin ihan hyvin ottaa
Olisihan se hienoa, että olisi uudessa kodissa kunnon kalusteet. Itselläsi on lienee Sotkan lastulevy-tuotteita. Kateus näkyy. Jos sinä et tee pähkähulluja ostoksia, niin olkoon niin. Ja jos ystäväsi taas tekee, olkoon sekin niin. Ei ole sulta pois, vai onko?
No tietty kukin tavallaan ja jos kalusteita ei ole olemassa, niin pitäähän niitä ostaa. Sehän näissä keskusteluissa on aina, että toisten on todella vaikea ymmärtää toisten valintoja. Jollekin voi olla esteettisyys esimerkiksi niin tärkeä arvo, että sen puolesta voi maksaa korkojakin. Pitäisi vaan yrittää ymmärtää toisten valintojakin, vaikka ei niitä omassa elämässään aikoisikaan toteuttaa.
Mutta hyviä valintoja ovat tehneet. Meillä ainakin vanhempien aikanaan ostamat artekit ja muuramet ovat todella hyvässä kunnossa ja kestävät isältä pojalle.
Jos siis pitää lainarahalla ostaa, niin hyvä että ostavat sellaista mikä kestää.
Vierailija:
No tietty kukin tavallaan ja jos kalusteita ei ole olemassa, niin pitäähän niitä ostaa. Sehän näissä keskusteluissa on aina, että toisten on todella vaikea ymmärtää toisten valintoja.
Aivan. Jotkut laittavat rahansa huonekaluihin mutta jotkut toiset taas pärjäävät halvemmilla huonekaluilla mutta ostavat 50 000 ¿ hintaisen auton.
Valintoja...
Kai niitä huonekaluja olis voinu pikkuhiljaakin ostella, eikä kertarysäyksellä?
joissa hinta säilyy. Menevät lapsille perinnöksi asti.
Meillä on paljon myös tuollaisia kalusteita, myös perittyinä. Tosin itse ollaan hankittu pala kerrallaan käteisellä.
Saahan sitä ostaa vaikka mitä, jos on oikeasti varaa, mutta tossa tilanteessa musta aika pelottavan kuuloista. Jossei sitten ole vähintään 10000 ¿ / kk palkat + talon arvo lähemmäs miljoonan, ja pystyisi maksamaan pois 10 vuodessa, silloin tossa voisi olla järkeä. (Siis olisi n. 30-40 % lainaa talon arvosta.) Mutta en mä itse silloinkaan noin tekisi.
Meillä, ja eräillä muillakin tutuilla, ei ole mitään ennakkoperintöjä, takametsiä sun muista pääomia taustalla, vaan kaikki tulo tulee palkasta. Onneksi se on suhteellisen hyvä ja voimme säästää sekä maksaa suurtakin lainaa pois.
Voi kun mäkin saisin pistää 30 t kalusteisiin... Tulee ihan vesi kielelle!
ja jos lyhennyserä tonnin luokkaa, ei laina lyhene kuin hassun satasen verran kuussa. Ei taida olla ennakkoperintöjä eikä metsiä tuossa tapauksessa taustalla. Kaipa laina-aika oliis lyhyempi ja annuiteetti isompi - hulluhan pelkkiä korkoja makselee jos on varaa ostaa käteisellä.
Vierailija kirjoitti:
ja jos lyhennyserä tonnin luokkaa, ei laina lyhene kuin hassun satasen verran kuussa. Ei taida olla ennakkoperintöjä eikä metsiä tuossa tapauksessa taustalla. Kaipa laina-aika oliis lyhyempi ja annuiteetti isompi - hulluhan pelkkiä korkoja makselee jos on varaa ostaa käteisellä.
Nämäkin lainat kannattaa kilpailuttaa huolella.
Kertokaapa joku laskinko oikein (Osuuspankin laskurilla). Oletuksena korkoprosentti 5,0 %, lainaan kiinteä 1236,48 ¿ / kk.
A) Ostetaan huonekalut lainalla
Lainaa: 245000
Laina-aika: 35 v 0 kk
Korkokulut: 274323,60 ¿
B) Ei osteta huonekaluja
Lainaa: 217000
Laina-aika: 26 v 5 kk
Korkokulut: 173729,80 ¿
Eli 28000 ¿:n huonekalut aiheuttavat 100593,90 ¿:n korkokulut. Lisäksi jos säästetään 26 v 5 kk:n jälkeen sama lainaan menevä summa on lisäksi rahaa 35 v:n kohdalla 142195,20 ¿. Eli yhteensä huonekalujen kustannus on 28000+100593,90+142195,20=270789,10 ¿. (Inflaatiota, korkovähennystä, korkotuloja tms. ei ole huomioitu.)
No kukin tekee valintansa. Minä yritän ymmärtää.