Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muut nuoret äidit, puhuttiinko teille neuvolassa tällaisia?

Vierailija
10.08.2015 |

Olen 20-vuotias ja odoton esikoista. Neuvolassa sanottiin että tämän ikäisiä äitejä seurataan erityisen tarkkaan kohonneen raskausmyrkytyksen riskin takia (alle 25-vuotiaat riskiryhmä). Myös lantio kuvataan, koska halutaan varmistaa vauvan mahtuminen. Nuorilla ei kuulemma ole lantio vielä täysin kehittynyt. 

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä varmasti ei käydä lantiota kuvaamaan, säteily on vaarallista. Mahdat puhua puppua.

Vierailija
2/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei puhuttu. Olin 16-vuotiaana raskaana n. 4 vuotta sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan enkä usko, että kenellekään on niin sanottu. Ehkä sun kuvitelmissasi Ikis.

Vierailija
4/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höpö höpö. Ihan normaalisti sai olla raskaana ilman erityisseurantaa tai testejä. Sokerirasitukseen jouduin tosin sitten kun 26- ja 32-vuotiaana odotin.

Vierailija
5/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakko myöntää, että ikiksellä tuo kekseliäisyys on ihan omalla tasollaan. Joku voisi näihin vielä haksahtaa jos et aina tarttuisi tuohon alle 25v juttuun. Johan sen entisen ukkosi uusi rakas on 25 muutenkin. Mutta mihin se ihminen harhoistaan pääsee.

Vierailija
6/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neuvolassa terkkari varoitteli tästä vauvapalstasta ja kertoi, että täällä omia harhojaan prosessoi joku ikäloppu kääkkä, joka keksii kaikenlaista puutaheinää siitä, että alle 25v ovat kehittymättömiä. Terkkari neuvoi, että jättää ne aloitukset omaan arvoonsa. Harhaisille kirjoittajille ei voi mitään, mutta kun tekstejään ei noteeraa, niin eiköhän se rauhoitu.

Vierailija
8/12 |
10.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keksi parempi provo ensi kerralla. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle puhuttiin parikymppisenä vaan tosta lantion kuvauksesta ja sekin vain siksi kun olen 150cm pitkä.

Vierailija
10/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Sitten puhuivat ikäriskeistä (raskausdiabetes ja -myrkytys, lapsen isompi vammaisuusriski), kun odotin kahta viimeistä lasta ja ikää oli 36 ja 39. Alle 25-vuotiaita pidetään fyysisesti pienimmän riskin äiteinä. Myös kaikille yli 25-vuotiaille raskaana oleville suositellaan sokerirasituskoetta juuti siksi, että raskausdiabeteksen riski kasvaa iän myötä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.08.2015 klo 01:11"]Ei. Sitten puhuivat ikäriskeistä (raskausdiabetes ja -myrkytys, lapsen isompi vammaisuusriski), kun odotin kahta viimeistä lasta ja ikää oli 36 ja 39. Alle 25-vuotiaita pidetään fyysisesti pienimmän riskin äiteinä. Myös kaikille yli 25-vuotiaille raskaana oleville suositellaan sokerirasituskoetta juuti siksi, että raskausdiabeteksen riski kasvaa iän myötä.
[/quote]

Mä olen synnyttänyt 3 kertaa 30-36v ja koskaan ei ole sokerirasitusta tehty. En kuulu riskiryhmään.

Vierailija
12/12 |
11.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskausdiabetes diagnosoidaan 2 tuntia kestävällä 75 g:n sokerirasituskokeella. Se tehdään äitiysneuvolassa niille raskaana oleville, joilla on raskausdiabeteksen riskitekijöitä, tavallisimmin 28. raskausviikon jälkeen. Jos sairastumisriski on erityisen suuri, kuten raskauden alkuvaiheessa vaikeasti liikapainoisilla tai niillä, joilla on aiemmin ollut raskausdiabetes tai joilla on vahva diabeteksen sukurasitus, koe tehdään jo raskausviikoilla 12–16.

Tutkimuksen aiheita siis ovat: sokerin esiintyminen aamuvirtsassa (yksikin havainto riittää), ylipaino (BMI yli 25 kg/m2), aiempi yli 4 500 g painoisen lapsen synnytys, yli 40-vuotias synnyttäjä tai raskauden seurannassa todettu kookas sikiö (makrosomia). Sokerirasituskoe suositellaan siis tehtäväksi valtaosalle raskaana olevista. Tutkimusta ei tarvita, jos äiti on alle 25-vuotias ensisynnyttäjä ja normaalipainoinen (painoindeksi alle 25) eikä hänen lähisukulaisillaan esiinny tyypin 2 diabetesta. Koetta ei myöskään tarvitse tehdä alle 40-vuotiaalle uudelleensynnyttäjälle, jolla aiempaan raskauteen ei ole liittynyt raskausdiabetesta eikä lapsen makrosomiaa «Makrosomia (poikkeavan kookas sikiö)»2 ja joka on normaalipainoinen raskauden alkaessa. Terveyskirjasto

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän neljä