Mistä johtuu kova uhma-ikä?
Miten voi olla että meidän kaikilla lapsilla on ollut ihan kamala uhma-ikä. Vielä niin, että aina pahenee lapsiluvun kasvaessa. Aloittavat uhman jo hieman ennen 1v synttäreitä ja siitä sitten jatkavat sitä päivittäistä kirkumista.
Koululaiset ovat kyllä ihan tasapainoisen tuntuisia lapsia. Ulospäin suuntautuneita, puheliaita, liikunnallisia ja hyviä koulussa.
Kasvatuksessa pidämme selkeät rajat 1-vuotiaalla ns. isoissa asioissa, mutta pienistä asioista yritetään olla tekemättä numeroa eli ei haluta koko ajan olla kieltämässä.
Voiko tuo jatkuva kirkuminen olla vain kasvatuksesta kiinni vai voiko voimakas uhmaikä periytyä geeneissä??? Vaikuttaako asiaan se, että lapsemme ovat todella allergisia???
Olen niin uupunut kun mikään ei suju 1-vuotiaan kanssa. Suöminen on hankalaa, vaipanvaihto vaatii voimia, uloslähteminen mahdotonta, potalla ei istuta kuin sekunti ja jatkuvasti roikutaan lahkeessa ja halutaan syliin ja sylistä taas heti pois. Tekisi mieli karata ja tulla takaisin kotiin kun lapsi on vähän vanhempi.
Kommentit (2)
Esikoinen on kohta 3v ja on ollut pitkään " uhmassa" . Välillä menee paremmin nyt taas ei mikään suju.
Kitisee jatkuvasti, joka asia sanotaan vinkuen:
-Mä haluun maitoo, yääh
-En mee nukkumaan, yääh
-Luetaanko kirjaa, pyääh jne..
Ja ei tottele yhtään. Juoksee koko ajan, hyppii ja satuttaa itsensä, kiusaa veljeään (9kk).
Tunnen itseni surkeaksi äidiksi kun tuo poika on niin tyytymätön koko ajan.
Geenit...