Sukupuoli herpes
Liekö kovin yleinen?Onko itsellä kokemusta?Tarttuuko missä muodossa?
T:Mies,jolle on ehkä tapahtunut jotain
Kommentit (8)
Tarttuu yhdynnässä. Ei ole kiva kun se sitten vaivaa lopunelämän. Googlettamalla saat lisätietoa.!!
ja nimenomaan paljaassa yhdynnässä tosi helposti. itämisaika 1-2 vkoa. sukupuolielimiin voi tarttua myös huuliherpes eli herpes simplex 1. se tarttuu sitten suuseksissä tietenkin.
sukupuoliherpes voi olla ihan oireeton toisella kumppanilla ja jos olet tartunnan saanut, se on loppuiän riesa. voit saada sen kerran elämässä, kerran vuodessa, kerran kuukaudessa... sen laukaisee jatkossa vaikka yhdyntä, stressi, naisilla menkat jne. niinkuin huuliherpeksenkin.
googlettamalla löytyy paljon infoa.
nimim. samassa veneessä ja vastauksia odotellessa (kumpi se sitten onkaan, niin keskustelua syntyy) :(
Kun rupeaa rakkuoita ilmeneen, niihin sivellään sitä samaa voidetta mitä huuliherpekseenkin. Sitten on myös reseptillä saatavaa tablettia estohoitona esim raskaana oleville sitä voidaan määrätä loppuraskauden ajaksi, mutta se voide on hoitomuoto rakkuloihin.
Voi oireilla kunnolla vain kerran, tai sitten kerran kuussa, vuodessa... Stressin hormoonimuutosten tms vaikutuksesta.
Mutta kyllä se on yleinen nykyään.
Eli tämänhän voi saada " mistä vain" .Ihminen voi kantaa tietämättään monia vuosia,ennenkuin ekan kerran antaa ilmi itsensä.
ap
Eli ei juuri enään haittaa elämää, saapui luokseni noin pari kertaa vuodessa. Ensin koitin hoitaa voiteilla ( paranemiseen noin 5 päivää ) mutta sitten seikkailin netissä ja löysin sellaisen lääkepillerin kuin Acuclovir Ranbaxy 200mg. Eikun työterveyteen ja tilaukseen, loistava lääke, heti kun alkaa vähänkään ns. kuumottaa alapäässä ( oire ennen varsinaisia rakkuloita) niin ohjeen mukaan nappia huuleen 5 / kertaa päivässä ja pari päivää homma hoidossa.
Lääke maksaa apteekissa n. 8e 50kpl.
Pillerit toimii herpeksen mihin vaiheeseen tahansa ja nopeuttaa paranemista huomattavasti.
Mutta millä estät tartuttamasta muita on kortonki ja aina kun panet niin kumiukko väliin.
Se tässä taudissa on hyvää että siihen ei kuole. Eli seksielämää ei pidä lopettaa sen takia että on herpes.
T: yks mies vaan
Valtrex kalliimpi mutta tehokkampi eikä tarvi ottaa kuin 1-2/päivä
Tarttuu sukupuoliyhdynnässä. Olen myös kuullut tapauksia, että sormettamalla on tarttunut.