Kakkosen Konginkangas-ohjelma oli todella koskettava
Hienosti toteutettu dokumentti. Oli mielenkiintoista ja tuskallistakin kuulla toipuneen tytön, hänen äitinsä, palopäällikön ja lääkärin kertomuksia.
Kommentit (5)
Kamalaa, että hänet oli ensin luokiteltu kiirettömien pelastettavien joukkoon (että kuolee kumminkin).
aivovamman, halvaantunut (ainakin osittain), kieli irronnut, hampaita ilmeisesti lähtenyt, sitten kaiken maailman murtumia ja ruhjeita ympäri kehoa. Oli 3 viikkoa Jyväskylässä sairaalassa ja sen jälkeen kuukausia kaiken maailman kuntoutuksissa ja ehkä tulevaisuudessakin tarvitsee leikkaushoitoa.
Ajatteleppa missä tilanteessa siinä on ollut. Tuskin olisi päässyt ite vessaan, vaikka olisi tajuissaan ollutkin! Ja joo, on sillä kielen irtoomisella varmaankin jotain vaikutusta puheeseen.
Hän on joutunut tekemään valtavasti töitä kuntoutumisensa eteen ja hyväksymään sen asian, että onnettomuudessa kaksi hänen parasta ystäväänsä kuoli ja hän itse jäi henkiin. Hän tuntuu käsitelleen asian perusteellisesti ja hyvin kypsästi ja hänellä on selvät tulevaisuudensuunnitelmat.
Tässä lisätietoa ohjelmasta:
http: //www. iltalehti. fi/teevee/teevee1_tv. shtml
Olikohan se kielen irtoaminen vaikuttanut tytön puheeseen, kun vähän s-vikaa tuntui olevan.