Paksuna oleminen ei ole pelkästään syy siihen, että voi lihota ihan äärettömästi!
Ärsyttää ihmiset, jotka aattelee sillee, että oon paksuna ni ei se haittaa vaikka lihon 30 kiloa. Kauheeta! En kiellä etteikö itellekki olis tullu muutamaa lisäkiloa raskaudessa, Mutta kyl kannattaa vähän kattoa mitä suuhunsa panee, ettei sit tarvi valittaa, ku pursuilee joka puolelta. Kiitos ja anteeksi! :D
Kommentit (14)
En aijoo käydä minkään sortin karvoja ruotimaan seuraavaksi. Minua vaan niin tympäsee kuunnella kaikkien lihomisjuttuja :D
Ap
hyvät nuoriso-osastoa edustavat provoilijat, että lihoa-verbi taipuu NÄIN:
minä lihon
sinä lihot
hän lihoo
me lihomme
te lihotte
he lihovat
EI NÄIN
minä lihoan
sinä lihoat
hän lihoaa
me lihoamme
te lihoatte
he lihoavat
hyvät nuoriso-osastoa edustavat provoilijat, että lihoa-verbi taipuu NÄIN:
minä lihon
sinä lihot
hän lihoome lihomme
te lihotte
he lihovatEI NÄIN
minä lihoan
sinä lihoat
hän lihoaame lihoamme
te lihoatte
he lihoavat
Aloittajalla lihota sijaan olisi pitänyt tulla mikä sana?Lihoa????
söin samoin kuin ennen raskautta, liikuin samoin kuin ennen raskautta, paino nousi molemmilla kerroilla 26kg. 4kk synnytyksen jälkeen kilot olivat lähteneet. Nyt syön taas kuin ennenkin, liikun kuin ennenkin, odotusta jäljellä 15vkoa ja paino on noussut vain kilon.
Ei se näköjään vaikuta mitä(tai miten) syö kun näin erillä tavoin kroppa raskauksissa toimii.
Minulla on kaikissa kolmessa raskaudessa tullut +30kg (jotka olen helposti saanut synnytyksen jälkeen pois) siten että en syönyt herkun herkkua. En siis suupalaaaan. Kärsin rasauspahoinvoinnista koko 9kk, oksentelin vielä synnärilläkin. Ainoa tapa illä pysyin pystyssä ja jaksoin hoitaa työni ja perheeni oli syödä jotain tunnin välein. Ei todellakaan halunnut mutta oli PAKKO. Jos syömäväli ylitti tunnin, tuli laatta kaaressa sappinesteitä myöten. Syömisellä sain jotenkin edes ruokaa a nestettä pysymään sisälkä, välillä olin tiputuksessakin.
Jos joku tämän takia haukkuu mua laiskaksi ja ahneeksi niin tekisi mieli vetää lättyyn. Normioloissa treenan 10h vkossa a olen entinen kilpaurheilija.kaikillavaan raskaus ei ole niin helppoa kuin sinulla ap. Kokeileppa oksennela vuorokaudet läpeensä 9 kk ajan.
Minulla paino nousi 32kg, en silti ollut lihava vaan rajun raskausmyrkytyksen takia nesteet pakkaantuivvat elimistöön ja kärsin pahasta turvotuksesta. Synnytyssairaalaan jäi jo 25kg painosta, loput 7 kiloa lähti ensimmäisen kuukauden aikana synnytyksen jälkeen.
koskaan ollutkaan raskaana, eikä tajua mitä kaikkea se voi tuoda tullessaan...
lihota ollenkaan! Äidin painon ei kuulu nousta enempää kuin mitä raskaus vaatii. Omalla kohdalla tuo on ollut -2,5 - 10 kg, 4 raskautta
Näin minunkin mielestäni
No, itseasiassa raskausaikana ei kuulu lihota ollenkaan! Äidin painon ei kuulu nousta enempää kuin mitä raskaus vaatii. Omalla kohdalla tuo on ollut -2,5 - 10 kg, 4 raskautta
Ja olen ollut raskaana ja olen nytkin :)
Ap
Kyllä hyvin hoikan odottajan kuuluu lihoa vähän. Kropan täytyy kerätä rasvaa, jotta esim. imetys onnistuisi. Normaali painonousu kaikille on n. 8 kg, mutta hoikka voi lihoa vaikka 15 kg huoletta. Jos on valmiiksi läski, maksimi on toi 8 kg, mikä tulee vauvasta, istukasta, lapsivedestä, lisääntyneestä veren määrästä yms.
Olisin enemmän huolissani ihmisistä, jotka lihoo, vaikka eivät ole raskaana.
hyvät nuoriso-osastoa edustavat provoilijat, että lihoa-verbi taipuu NÄIN:
minä lihon
sinä lihot
hän lihoome lihomme
te lihotte
he lihovatEI NÄIN
minä lihoan
sinä lihoat
hän lihoaame lihoamme
te lihoatte
he lihoavat
Minä lihoan, sinä lihoat, minä lihosin, hän lihosi, olen lihonnut...
Itse olen nyt puolivälissä eikä painoa ole tullut lainkaan lisää. Tai no niin, alussa laihduin 3kg pahoinvoinnin takia ja nyt se sama määrä on tullut takaisin. En todellakaan halua paisua mitään kahtakymmentä kiloa.
Aioko käydä kaikki vakioaiheet läpi? Vitunkarvat varmaan seuraavaksi?