Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaksosten jälkeen uusi vauva - haluan, mutta pelottaa

Vierailija
17.06.2012 |

Kaksoset ovat 5-vuotiaita. Nyt on uusi mies, ollaan menossa naimisiin ja mies haluaisi kovasti vauvaa.

En uskalla, vaikka kovasti haluaisin itsekin. Pelkään, että yhden vauvan sijaan tuleekin taas kaksi tai vaikka kolme! Että oksentelen taas monta kuukautta putkeen. Pelkään, että saan taas raskausmyrkytyksen ja makaan viikkotolkulla sairaalassa ja painoakin tuli siitä syystä 40kg miltei vikojen kuukausien aikana. (30kg jäi sairaalaan, missä maattiin sektion jälkeen kolme viikkoa). Raskaus ei ole sairaus, mutta koskaan en ole ollut yhtä sairas ja menettänyt kuukausia elämästäni.

Mitä jos vauvalla tai mahdollisesti vauvoilla on taas koliikki?



Miten on, onko raskaudet usein samanlaisia? Kaksosuhka on pahin pelkoni, kokemuksia voiko tulla tupla-tuplaonni=

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ensimmäinen vauva tai ensimmäiset vauvat ovat aina ne suurin mullistus elämään. Seuraavan raskauden ja vauvaajan ottaa paljon rennommin, olettaen että vauva/vauvat ovat terveitä. Itselläni on myös kaksoset, heidän syntyessään perheen muut lapset olivat 3 ja 2. Tietenkin välillä oli rankkaa, mutta eikös se aina ole?

Vierailija
2/2 |
17.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulla on kahdet kaksoset. Hyvin on pärjätty enkä kadu mitään, mutta onhan se raskasta vaikka en maannutkaan sairaalassa, lihonut kymmeniä kiloja tai kärsinyt raskauspahoinvoinnista. Mutta kun vauvakuume tulee niin et sitten kyllä mieti enää tuollaisia vaan otat sen vastaan mitä tuleekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kaksi