Lue keskustelun säännöt.
Henkisesti lapsellinen ihminen elää on-off -suhteessa. Kypsässä suhteessa eroja tulee korkeintaan se yksi ja ainoa.
Kommentit (4)
Vierailija:
Päätäni ette tässä asiassa käännä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kypsä ihminen pystyy näkemään asioissa sävyjä ja eri puolia, kypsä ihminen myöskin osaa tarkistaa kantaansa tarvittaessa eikä suhtaudu asioihin noin lapsellisen ehdottomasti.
Lisäksi jatkuva eroileminen kertoo jo siitäkin, että suhdetta ei kunnioiteta. Mielestäni järkevämpi toimintamalli olisi ensin yrittää kaikkia mahdollisia ratkaisumalleja, ja JOS mikään ei yhtään ota tuulta alleen, vasta sitten (ehkä!) erota.
En pidä on/off-suhdetta oikeastaan kovinkaan vakavasti otettavana parisuhteena siksi, että eipä voi suhteen perusta olla kovin luja, jos ensimmäisen puhalluksen jälkeen jo korttitalo kaatuu..
tietää, mitä erosta puhuminen tai jatkuva eroaminen ja yhteen palaaminen toiselle aiheuttaa. Ja lapset jos ovat kuviossa mukana, sitä suuremmalla syyllä asiat on syytä pitää selkeinä.