Mitä teidän eka-tokaluokkalaiset tekee kesäloman? minne laitatte?(lapset joiden vanhemmat on töissä)
Kommentit (7)
kun nyt saisi tuon hiihtoloman sumplittua... ekaluokkainen on niin arka että ei ole suostunut olemaan vielä YHTÄÄN yksin kotona... :/
Toivottavasti löytyy joku päiväkerho tai vastaava, kun ei kuitenkaan koko kesää voi lomailla (paitsi jos saa potkut töistä).
Ainakin kovasti sinne pyytelivät. Nytkin viettää koko hiihtoloman siellä.
Tulee kuitenkin valitettavasti päiviä,että joutuu olemaan yksin.
Ei itse tykkää ajatuksesta ollenkaan.
osan ajasta on varmaan isällään tai tämän mukana töissä
Pienemmillä hoitopaikka, mutta tokaluokkalaisen kesä mietinnän alla. On toisaalta jo nyt iltapäivät kotona, mutta koko päivä tuntuu aika pitkältä. Täällä olisi srk:n kesis jhannukseen asti, mutta sinne on matkaa sen verran paljon, ettei yksin pysty kulkemaan sieltä pois iltapäivisin. Hankala homma.
Heinäkuussa lomaillaan yhdessä. Kun esikoinen oli ekalla ja tokalla, me lomitettiin kesälomat miehen kanssa, ettei tarvinnut juurikaan olla yksin kotona.
Nyt esikoinen on 11v. ja kun keskimmäinen on ekan käynyt on hän jo 12v. Silloin pojat voivat muutaman viikon lomailla keskenään jo.