Annoin ystävälleni lahjaksi käsilaukun ja sitten näin
Kommentit (19)
Hänenhän ne on. Vai pitäisikö ystävän säilyttää jotain tavaraa nurkissaan josta ei ilmeisimmin itse pidä, vain siksi että joku on sen hälle antanut?
Nolo olisin siksi, että olisin ostanut toiselle noin typerän lahjan: Yksinkertaisesti käsilaukku on liian henkilökohtainen asia, sitä ei noin vain voi toinen voi valita.
Mieti oikeasti itse: ilahtuisitko itse, jos saisit lahjaksi käsilaukun, josta et pidä, mutta tiedät, että lahjan antaja haluaa sinun sitä käyttävän ja/tai seuraa, käytätkö sitä? Et varmaankaan.
Juuri asusteet, vaatteet, koriste-esineet; asiat, joita pitää "käyttää" ja ne näkyy, on sellaisia, että NIITÄ EI OSTETA lahjaksi aikuisille, jos ei ole aivan idioottivarma asia, että toinen pitää siitä.
ei ole varaa ostaa itselleen juuri mitään koskaan, nöin sanoi ja tiedän että asia onkin niin.
ap.
olisin siis epäonnistunut lahjan valinnassa. En sitten tiedä kumpi on parempi, että ystävä pitäisi laukkua kaapin perukoilla tai antaisi sen eteenpäin.
Ostin anopille synttärilahjaksi käsilaukun (oli joskus sanonut, kun ei ole ikinä omistanut mitään vähän hienompaa käsilaukkua, ja laitoin sen vinkkinä korvan taakse) ja se oli sille todella mieleen, ja käyttää tosi paljon, ja pitää hyvää huolta.
ja itse ainakin ilahduin kovasti kun sain mieheni siskolta käsilaukun. Itse en oikein raaski rahoja tuollaiseen laittaa (ko. henkilö kyllä tietää sen ja tuntee minut hyvin sekä tietää että pidän käsilaukuista), joten tuollaisen lahjan saaminen oli todella ilahduttavaa. Taitaa olla muuten jo toinen käsilaukku jonka olen häneltä saanut.
onko sinulla näyttää kuvaa jostain? meinaan se , että sinusta se on hyvällä maulla ostettu ei kerro onko ystävälläsi samalainen maku. Hänelläkin voi olla hyvä maku, mutta erillainen.
Meinaan mun yhdellä tuttavalla on oikeesti hyvä maku, mikä sopii hälle. Omasta mielestäni minullakin on ihan hyvä maku, mutta siltikin meillä on niin totaalisen erilaiset maut että huhu. en vois kuvitellakaan pitäväni hänen asusteitaan.
varmaan oli tosiiii hieno juu kun antoi eteenpäin..
Samoin tekisin minä jos joku tollo ostaisi mulle jonkun "hyvällä maulla" ostetun käsilaukun.. Jos jostain löytyisi joku jonka muun mielestä se olisi hieno niin eteenpäin vaan.
ostaa toiselle laukku jos ei varmasti tiedä ystävän tykkäävän just siitä laukusta, esim on ihaillu sitä kaupassa.
En ite tykkäis jos joku ostais mulle laukun, enkä käyttäis jos en pitäisi siitä.
sitä ja häntä säälitti koska tällä ei ollut varaa ostaa itselleen mitään sellaista.
se oli näitä Guessin pieniä alesta ostettuja käsilaukkuja.
ap-
http://edge2.dealsdirect.net/images/products/11204/6/product1_11204.jpg
minusta ihan kiva. ostin sen ulkomailta.
Itsekin sain lahjaksi laukun. Oli täysin antajansa näköinen, muttei sopinut mulle lainkaan.
Itse vein kyseiseen kauppaan ja sain lahjakortin. Ikävää, mutta parempi niin, kuin kaapissa käyttämättömänä.
En todellakaan loukkaantuisi. Jos molemmat pitivät laukusta ja sitten tosiaan hyvästä sydämestään antoi laukun ihmiselle, joka siitä niin kovasti piti eikä hänellä ole sellaisiin ikinä rahaa. Hyvä mieli pitäisi olla kaikilla!
Tavaraa se vain on..
kohtelias sanoo, ihan kiva joo kiitos onpa mukava jne.. Kuka oikeasti sanois lahjasta, no just tollasen ruman sit toit.
Toivottavasti ei kukaan minulle säälistä anna tuollaisia lahjoja. Rahaa ei ole ostaa itse, mutta vaikka olisi niin en mitään kalliimpia tavaroita silti ostelisi koska en niitä tarvitse
en olisi yhtään loukkaantunut. Jos lahjansaaja esitti tykkäävänsä niin sitten olisin loukkaantunut.
mutta ikinä en moista itselleni ostaisi. Enkä haluaisi toisiltakaan saada. Käyttämättä jäisi - tai antaisin siskolleni :)
sen hänen miehensä siskolla.. hän oli antanut sen hänelle koska hän oli kuulema niin tykännyt. siitä niin kovasti Olisitko loukkaantunut?