Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Silmien leikkaus laserilla, kokemuksia

Vierailija
30.03.2009 |

Onko minkälaisia kokemuksia silmien laser leikkauksista. Hyviä ja huonoja.



Haluaisin mennä leikkaukseen, mutta moni asia mietityttää..Mulla on aika paljon hajataittoa ja olisi muutenkin kiva saada lasit pois.

Onnistuiko hajataiton poistaminen leikkauksessa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen ollut, hajataitto korjaantui, aluksi silmät kirveli, punoitti ja kuivasivat, mutta se on pieni vaiva sen rinnalla kuinka helpommalta lasiton ja piilariton elämä tuntuu... ja leikkauksesta on jo noin 7 vuotta, leikkaustekniikat ovat kehittyneet.

Vierailija
2/4 |
30.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

silmä, miinusta oli yli 5.

Ei ole muuta katunut, kuin sitä, ettei tehnyt aiemmin.

Kaikki meni hyvin.

Myös ystävällä leikattu, hänellä -2.Myös hänellä kaikki meni hyvin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miinusta oli toisessa viisi ja toisessa melkein kuusi. Leikkaus nopea ja kivuton. Toipuminen nopeaa. Leikkaus oli mehiläisen uudella tekniikalla tehty. Nyt leikkauksesta on aikaa kulunut n kahdeksan kuukautta enkä kadu yhtään. Silmät saattavat jonain päivinä vielä kuivua mutta tipat auttavat asiaan.

Vierailija
4/4 |
30.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hajataitosta en tiedä, mutta mun mies ei nähnyt ennen ilman laseja juuri mitään, joten esim. ei käyty uimahalleissa (ei voinut pitää piilolinssejä)... Itse leikkaus oli nopea ja vaivaton ja siitä toipuminen "helppoa". Vaivat, jotka tuli leikkauksen jälkeen: pimeällä ei näe enää ihan yhtä hyvin kuin aiemmin ja silmät kuivuvat ja kutisevat muulloinkin kuin siitepölyaikaan. Kaikenkaikkiaan tekisi ehdottomasti uudestaan.



Sehän ei sitten "ikänäköön" vaikuta, mitä todennäköisimmin joutuu jossain vaiheessa iän myötä lukulasit hankkimaan... Näin käsittääkseni yleensä.



Kaksi kaveria myös käynyt ja suosittelevat lämpimästi kaikille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kahdeksan